ԵՐԵՎԱՆ, 31 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. Անտիկոռուպցիոն դատարանը բավարարել է Գլխավոր դատախազության հայցը՝ փոխանցելու պետությանը կառավարումը և պահպանությունը «Երևանի կոնյակի և գինու գործարան» բաժնետոմսերի:
Ինչպես հայտնում է Գլխավոր դատախազության մամուլի ծառայությունը, որոշումը կայացվել է 2026 թվականի հուլիսի 30-ին՝ ենթադրյալ ապօրինի ծագման գույքի բռնագրավման գործի շրջանակներում:
Բաժնետոմսերի կառավարումը և պահպանությունը փոխանցվել են Հայաստանի Հանրապետության տնտեսության նախարարությանը: Գլխավոր դատախազությունը հիշեցնում է, որ 2023 թվականի հոկտեմբերի 9-ին հայց է ներկայացվել Գագիկ Ծառուկյանի և նրա հետ կապված անձանց դեմ՝ ապօրինի ծագման գույքի բռնագրավման պահանջով:
Գլխավոր դատախազությունը պահանջում է նաև բռնագրավել 75 անշարժ գույք, 10 այլ գույքի շուկայական արժեք, 42 տրանսպորտային միջոց և 38 իրավաբանական անձանց բաժնեմասեր: Ընդհանուր պահանջվող գումարը կազմում է 105 մլրդ 865 մլն 865 հազար դրամ:
Նախկինում, հուլիսի 15-ին, Անտիկոռուպցիոն դատարանը բավարարել էր Գլխավոր դատախազության մեկ այլ հայց՝ փոխանցելով պետությանը «Արարատցեմենտ» բաժնետոմսերի կառավարումը:
Գագիկ Ծառուկյանը, ով Multi Group խմբի սեփականատերն է և «Ծաղկող Հայաստան» կուսակցության առաջնորդը, գտնվում է կալանքի տակ հուլիսի 7-ից: Նա մեղադրվում է խոշոր չափերի մոլորության և փողերի լվացման, ինչպես նաև խոշոր չափերի հարկերի չվճարման և ապօրինի որսի համար:

Акции Ереванского коньячно-винно-водочного комбината переданы в управление государству
ЕРЕВАН, 31 июля. /АРКА/. Антикоррупционный суд Армении удовлетворил ходатайство Генеральной прокуратуры о передаче государству управления и сохранности акций ОАО «Ереванский коньячно-винно-водочный комбинат», принадлежащего предпринимателю и политику Гагику Царукяну.
Как сообщает пресс-служба Генпрокуратуры, решение принято 30 июля 2026 года в рамках производства по делу о конфискации имущества предположительно незаконного происхождения.
Управление и хранение акций переданы Республике Армения в лице Министерства экономики. Генпрокуратура напоминает, что 9 октября 2023 года подала иск против Гагика Царукяна и связанных с ним лиц с требованием о конфискации имущества, которое ведомство считает имеющим незаконное происхождение.
В числе прочего прокуратура требует обратить в пользу государства принадлежащие Царукяну акции Ереванского коньячно-винно-водочного комбината.
В рамках того же иска Генпрокуратура требует конфисковать 75 объектов недвижимости, рыночную стоимость еще 10 объектов, 42 транспортных средства, а также доли в 38 юридических лицах. Общая сумма заявленных денежных требований составляет 105 млрд 865 млн 865 тыс. драмов.
Ранее, 15 июля, Антикоррупционный суд удовлетворил другое ходатайство Генпрокуратуры, передав государству управление и сохранность акций ЗАО «Араратцемент».
Гагик Царукян, владелец холдинга Multi Group и лидер партии «Процветающая Армения», находится под арестом с 7 июля. Ему вменяют мошенничество в особо крупном размере и легализацию денежных средств; неуплату налогов в особо крупном размере; незаконную охоту.