Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Էնդի Բերնհեմը հայտարարել է, որ անհրաժեշտության դեպքում պատրաստ է հակադրվել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին՝ պաշտպանելու երկրի ազգային շահերը։ Այս մասին նա ասել է BBC-ին տված իր առաջին խոշոր հարցազրույցում՝ պաշտոնը ստանձնելուց հետո։
Բերնհեմը նշել է, որ Թրամփի հետ առաջին զրույցը դրական է եղել, սակայն հրաժարվել է ուղիղ պատասխանել՝ վստահո՞ւմ է արդյոք ԱՄՆ նախագահին։ Նրա խոսքով՝ աշխարհը արագ փոխվում է, և կառավարությունները պետք է արձագանքեն իրադարձությունների զարգացմանը։ Նա ընդգծել է, որ միշտ չէ, որ կկիսի Թրամփի դիրքորոշումը և անհրաժեշտության դեպքում կարտահայտի այլ կարծիք։
Վարչապետը նաև մտահոգություն է հայտնել Թրամփի՝ Իրանի հետ հակամարտություն սկսելու որոշման կապակցությամբ՝ նշելով, որ այն նպաստել է նավթի գների աճին, ուժեղացրել է գնաճային ռիսկերը և բարձրացրել պետական պարտքի ֆինանսավորման արժեքը։
Բերնհեմի հայտարարությունները վկայում են, որ Լոնդոնը կարող է ավելի ինքնուրույն արտաքին քաղաքականություն վարել Վաշինգտոնից անկախ որոշ հարցերում։ Միևնույն ժամանակ նա հրաժարվել է պարտավորվել մինչև 2030 թվականը պաշտպանական ծախսերը հասցնել ՀՆԱ-ի 3%-ին՝ ընդգծելով, որ առաջնահերթությունը գործող պաշտպանական ներդրումային ծրագրի ամբողջական ֆինանսավորումն է։ Այս հարցը կքննարկվի տարվա վերջում բյուջեի պատրաստման ընթացքում։
Վարչապետը նաև բացառել է արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացումը՝ նշելով, որ հաջորդ ընտրությունները սպասվում են մինչև 2029 թվականը, իսկ իր կառավարության առաջնահերթությունը ծրագրի իրականացումն ու հանրային վստահության վերականգնումն է։

Премьер-министр Великобритании Энди Бернхэм заявил, что при необходимости готов противостоять президенту США Дональду Трампу ради защиты национальных интересов страны. Об этом он сказал в своем первом крупном интервью BBC после вступления в должность.
Бернхэм отметил, что его первый разговор с Трампом был положительным, но отказался прямо ответить, доверяет ли он президенту США. По его словам, мир быстро меняется, и правительства должны реагировать на развитие событий. Он подчеркнул, что не всегда будет разделять позицию Трампа и при необходимости выразит иную точку зрения.
Премьер-министр также выразил обеспокоенность по поводу решения Трампа начать конфликт с Ираном, отметив, что это способствовало росту цен на нефть, усилило инфляционные риски и повысило стоимость финансирования государственного долга.
Заявления Бернхэма свидетельствуют о том, что Лондон может проводить более самостоятельную внешнюю политику по некоторым вопросам, независимо от Вашингтона. В то же время он отказался обязаться увеличить оборонные расходы до 3% от ВВП к 2030 году, подчеркнув, что приоритетом является полное финансирование текущих оборонных инвестиционных программ. Этот вопрос будет обсуждаться в конце года в ходе подготовки бюджета.
Премьер-министр также исключил проведение досрочных парламентских выборов, отметив, что следующие выборы ожидаются до 2029 года, а приоритетом его правительства является реализация программы и восстановление общественного доверия.