ԵՄ խորհուրդը աջակցում է Հայաստանի համար ժամանակավոր առևտրային միջոցների ներդրմանը
Եվրոպական միության խորհուրդը չորեքշաբթի օրը որոշում է ընդունել ժամանակավոր առևտրի ազատականացման միջոցներ ներդնել Հայաստանի արտադրանքների համար՝ աջակցելու Հայաստանի տնտեսությանը, որը վերջին շրջանում ռուսական սահմանափակումների պատճառով տուժել է:
Այս միջոցները ազատականացնելու են շուրջ 80 տոկոս հայկական արտահանման ապրանքներ դեպի ԵՄ:
Խորհուրդը նշել է, որ այս նախընտրական պայմանները որոշակի պայմաններով են և ներառում են անվտանգության միջոցներ՝ «պաշտպանելու ԵՄ շուկան, եթե ներմուծումները բացասաբար ազդեն ԵՄ արտադրողների վրա»:
Խորհուրդը հաստատել է Եվրոպական հանձնաժողովի առաջարկը առանց փոփոխությունների, ինչը թույլ է տալիս արագ ընդունել կարգավորումը, եթե Եվրոպական պառլամենտը նույնպես ընդունի առաջարկը առանց փոփոխությունների:
«Եվրոպան կանգնած է Հայաստանի և նրա ժողովրդի կողքին, ովքեր ընտրել են հստակ բարեփոխումների և Եվրոպական միության հետ ավելի մոտ համագործակցության ուղի», - ասել է Հելեն Մաքենթի, Իռլանդիայի արտաքին գործերի և առևտրի նախարար:
Այս կարգավորումը ներառում է ներմուծման տուրքերի ժամանակավոր դադարեցում՝ հայկական մի շարք ապրանքների համար, այդ թվում՝ որոշակի գյուղատնտեսական ապրանքներ: Միջոցները կգործեն երկու տարի:
Խորհուրդը նշել է, որ նախընտրական պայմանները կախված են Հայաստանի կողմից համապատասխան կանոնների պահպանման, ԵՄ-ի հետ վարչական համագործակցության, նոր առևտրային սահմանափակումների չներդրման և CEPA-ի հիմնական տարրերի, այդ թվում՝ ժողովրդավարական սկզբունքների, օրենքի գերակայության և մարդու իրավունքների հարգման:

Совет ЕС поддерживает временные торговые меры для Армении
Совет Европейского Союза в среду согласовал введение временных мер по либерализации торговли для армянских товаров в поддержку экономики Армении после недавно введенных торговых ограничений со стороны России.
Эти меры либерализуют около 80 процентов армянского экспорта в ЕС, говорится в пресс-релизе Совета.
В нем добавляется, что предпочтительное соглашение сопровождается определенными условиями и также включает защитные меры «для защиты рынка ЕС, если импорт негативно повлияет на европейских производителей».
Совет одобрил предложение Европейской комиссии без изменений, что открывает путь для быстрого принятия регулирования, если Европейский парламент также одобрит предложение без поправок.
«Европа стоит с Арменией и ее народом, которые выбрали четкий путь реформ и более тесного сотрудничества с Европейским Союзом», - сказала Хелен Макэнти, министр иностранных дел и торговли Ирландии, как цитирует Совет ЕС.
Регулирование вводит временное приостановление импортных пошлин для широкого спектра армянских товаров, включая выбранные сельскохозяйственные продукты, подлежащие тарифным квотам. Меры будут действовать в течение двух лет с момента вступления в силу регулирования и охватят почти 99 процентов армянского экспорта свежих фруктов, овощей и растений в Россию и более 91 процента напитков и спиртных напитков.
Предложенное регулирование направлено на поддержку Армении после того, как торговые ограничения, введенные Россией, нарушили армянский экспорт и транзитные маршруты. Оно также направлено на укрепление торговых отношений между ЕС и Арменией в соответствии с Соглашением о всеобъемлющем и углубленном партнерстве (CEPA).