Եվրոպական միությունում պաշտոնապես սկսել է գործել արհեստական բանականությամբ գեներացված բովանդակությունը պարտադիր մակնշելու պահանջը։
Այս կանոնը մասնավորապես վերաբերում է արհեստական բանականության միջոցով ստեղծված կամ ձևափոխված այն լուսանկարներին, ձայնագրություններին ու տեսանյութերին, որոնցում պատկերված են իրական անձինք, վայրեր, առարկաներ կամ իրադարձություններ։ Բացի այդ, պիտակավորման են ենթակա նաև հանրային հետաքրքրություն ներկայացնող թեմաներով ԱԻ գեներացրած այն տեքստերը, որոնք հանրայնացվել են առանց մարդու կողմից խմբագրվելու։
Սահմանված պահանջը չի տարածվում օժանդակ բնույթի ԱԻ համակարգերի վրա, ինչպիսիք են լուսանկարների մշակման ծրագրերը կամ ուղղագրության ստուգիչները։ Բացառությունների շարքում են նաև «ակնհայտորեն գեղարվեստական, ստեղծագործական, երգիծական կամ հորինված բնույթի» նյութերը։
Պիտակավորելու պարտավորվածություն ունեն ինչպես ԱԻ ոլորտի մատակարարները, այնպես էլ այն օգտատերերը, որոնք նման բովանդակությունը կիրառում են առևտրային կամ մասնագիտական գործունեության մեջ։ Այս շարքում ներառված են իշխանությունները, լրատվամիջոցները, ընկերությունները, հասարակական միավորումներն ու մասնագիտական ազդեցիկ անձինք (ինֆլուենսերները)։
Նշված կանոնները խախտելու դեպքում ընկերությունների համար նախատեսված են տուգանքներ՝ մինչև 15 միլիոն եվրոյի չափով կամ տարեկան համաշխարհային շրջանառության մինչև 3%-ի չափով։ Եվրոմիության հաստատությունների, գործակալությունների և մարմինների համար տուգանքի առավելագույն չափը սահմանվել է մինչև 750,000 եվրո։ Ինչ վերաբերում է փոքր ու միջին ձեռնարկություններին, ապա դրանց պատժամիջոցները կհաշվարկվեն համաչափության սկզբունքով։

В ЕС вступило в силу требование маркировки контента ИИ
В Европейском Союзе официально вступило в силу требование о маркировке контента, сгенерированного искусственным интеллектом.
Это правило касается фотографий, аудиозаписей и видеозаписей, созданных или измененных с помощью искусственного интеллекта, на которых изображены реальные люди, места, предметы или события. Кроме того, маркировке подлежат тексты, сгенерированные ИИ на темы общественного интереса, которые были опубликованы без редактирования человеком.
Установленное требование не распространяется на вспомогательные системы ИИ, такие как программы для обработки фотографий или проверки орфографии. Исключениями также являются материалы, которые «очевидно являются художественными, творческими, сатирическими или вымышленными».
Обязанность маркировки возложена как на поставщиков в области ИИ, так и на пользователей, которые используют такой контент в коммерческой или профессиональной деятельности. В этот ряд входят власти, СМИ, компании, общественные объединения и профессиональные влиятельные лица (инфлюенсеры).
В случае нарушения указанных правил для компаний предусмотрены штрафы до 15 миллионов евро или до 3% от годового мирового оборота. Максимальный размер штрафа для учреждений, агентств и органов Европейского Союза установлен в размере до 750,000 евро. Что касается малых и средних предприятий, то их санкции будут рассчитываться по принципу пропорциональности.