Ռուսաստանի դեմ Եվրամիության պատժամիջոցների 21-րդ փաթեթի վրա աշխատանքում դեռևս մնում են չլուծված հարցեր։ Այս մասին հուլիսի 13-ին հայտարարել է ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասը:
«Այսօր մենք ակնկալում ենք համաձայնության հասնել 250 անձանց և կազմակերպությունների ցուցակագրման շուրջ, և միաժամանակ աշխատում ենք պատժամիջոցների 21-րդ փաթեթի ուղղությամբ, որի վերաբերյալ դեռևս համաձայնություն չունենք։
Սա մինչ այժմ մեր իրականացրած ամենամեծ թվով ընդգրկումներն են պատժամիջոցների ցուցակներում։ Դա նաև արձագանք է վերջին շրջանում Ռուսաստանի կողմից քաղաքացիական բնակչության դեմ իրականացված հարձակումներին», – Բրյուսելում լրագրողներին ասել է Կալասը՝ ժամանելով ԵՄ երկրների ԱԳՆ ղեկավարների հանդիպմանը։

ЕС продолжает работу над 21-м пакетом антироссийских санкций
Работа над 21-м пакетом санкций против России продолжается, остаются нерешенные вопросы. Об этом 13 июля заявила высокопоставленный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кая Каллас.
«Сегодня мы ожидаем достичь согласия по внесению в список 250 физических и юридических лиц, и одновременно работаем над 21-м пакетом санкций, по которому пока нет согласия.
Это наибольшее количество включений в списки санкций, которые мы реализовали до сих пор. Это также ответ на недавние атаки России на гражданское население», - сказала Каллас журналистам в Брюсселе по прибытии на встречу глав МИД стран ЕС.