ԵՄ-ն պարզաբանումներ կպահանջի ԱՄՆ-ից նոր մաքսատուրքերի սահմանման համար
Եվրոպական միության դիվանագիտության ղեկավար Կայա Կալասը հայտարարել է, որ Բրյուսելը Վաշինգտոնից պարզաբանումներ կպահանջի նոր մաքսատուրքերի սահմանման առնչությամբ, և որ դրանց մասին հայտարարությունը «տհաճ անակնկալ» է դարձել ԵՄ-ի համար։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է Մանիլայում Հարավարևելյան Ասիայի երկրների ասոցիացիայի հանդիպումների շրջանակում Reuters գործակալության հետ հարցազրույցում:
Ավելի վաղ ԱՄՆ-ն որոշում է կայացրել մաքսատուրքեր սահմանել 60 երկրի, այդ թվում՝ ԵՄ անդամ երկրների նկատմամբ՝ դա պատճառաբանելով հարկադիր աշխատանքի դեմ պայքարով։ Մաքսատուրքերի չափը կկազմի 10-12,5 տոկոս։
Կալասը նշել է, որ ԵՄ-ում նման քայլի չէին սպասում։ Նրա խոսքով՝ ԵՄ-ն պարզաբանումներ կպահանջի ԱՄՆ-ից։ Նա շեշտել է՝ միությունը պահպանել է 2025 թվականին կնքված անդրատլանտյան առևտրային համաձայնագրով ստանձնած պարտավորությունները։
«Մենք համաձայնագիր ունեինք Ամերիկայի հետ և մենք հետևում էինք այդ համաձայնագրին…. Ահա թե ինչու մեզ համար տհաճ անակնկալ դարձավ այն, որ այս համաձայնագիրը չի պահպանվում», - ասել է Կալասը։
Բացի այդ, նա նշել է, որ նոր սահմանափակումներն անհիմն են։ Կալասի խոսքով՝ եվրոպական աշխատանքային օրենսդրությունն ավելի լավն է ամերիկյանից, ԵՄ երկրներում «կա վճարովի արձակուրդ, կան աշխատանքի լավ պայմաններ»։
Մաքսատուրքերն ուժի մեջ են մտել հուլիսի 24-ին ԱՄՆ Արևելյան ափի ժամանակով ժամը 00:01-ին (Երևանի ժամանակով ժամը 08:01-ին): Այն ապրանքների համար, որոնք այս պահին փոխադրման գործընթացում են, նոր մաքսատուրքերի ուժի մեջ մտնելը հետաձգվել է մինչև հուլիսի 28-ը:

ЕС потребует разъяснений от США по поводу новых пошлин
Глава дипломатии Европейского Союза Кая Каллас заявила, что Брюссель потребует разъяснений от Вашингтона по поводу введения новых пошлин, которые стали «неприятным сюрпризом» для ЕС.
Как сообщает «Арменпрес», об этом она сказала в интервью агентству Reuters в рамках встреч Ассоциации стран Юго-Восточной Азии в Маниле.
Ранее США приняли решение ввести пошлины на 60 стран, включая страны-члены ЕС, ссылаясь на борьбу с принудительным трудом. Размер пошлин составит 10-12,5 процента.
Каллас отметила, что в ЕС не ожидали таких шагов. По ее словам, ЕС потребует разъяснений от США. Она подчеркнула, что Союз выполнил свои обязательства по трансатлантическому торговому соглашению, подписанному в 2025 году.
«У нас было соглашение с Америкой, и мы следовали этому соглашению…. Вот почему для нас стало неприятным сюрпризом то, что это соглашение не соблюдается», - сказала Каллас.
Кроме того, она отметила, что новые ограничения необоснованны. По словам Каллас, европейское трудовое законодательство лучше, чем американское, в странах ЕС «есть оплачиваемый отпуск, хорошие условия труда».
Пошлины вступили в силу 24 июля в 00:01 по восточному времени США (08:01 по ереванскому времени). Для товаров, которые в данный момент находятся в процессе транспортировки, вступление новых пошлин в силу отложено до 28 июля.