ԵՄ-ն և Ուկրաինան համատեղ ԱԹՍ-ներ կարտադրեն
Եվրոպական Միությունը և Ուկրաինան ստորագրել են համաձայնագիր անօդաչու թռչող սարքերի համատեղ արտադրության ընդլայնման վերաբերյալ։ Այս նախաձեռնությունը նպատակ ունի միավորել ԵՄ արդյունաբերական հզորությունները և ուկրաինական ռազմական տեխնոլոգիական փորձը։
Արդյունաբերության կարևոր նորամուծությունն այն է, որ ԱԹՍ-ների արտադրությունն ու ժամանակավոր պահեստավորումը կիրականացվեն ԵՄ տարածքում՝ ռուսական հարվածներից դրանք պաշտպանելու համար։ Այնուհետև տեխնիկան կփոխանցվի Ուկրաինային կամ արևելյան թևի անդամ երկրներին։
Ծրագիրը ֆինանսավորվելու է ԵՄ աջակցության ծրագրերից, իսկ ապագայում կողմերը նախատեսում են համագործակցությունը տարածել նաև բալիստիկ և հակահրթիռային համակարգերի արտադրության վրա։

Европейский Союз и Украина подписали соглашение о расширении совместного производства беспилотных летательных аппаратов. Эта инициатива направлена на объединение промышленного потенциала ЕС и военного технологического опыта Украины.
Важным нововведением является то, что производство и временное хранение БПЛА будет осуществляться на территории ЕС для защиты от российских ударов, после чего техника будет передана Украине или странам восточного фланга.
Программа будет финансироваться из программ поддержки ЕС, а в будущем стороны планируют расширить сотрудничество также на производство баллистических и противоракетных систем.