Եվրամիության անդամ երկրների արտգործնախարարները Բրյուսելում անցկացված հանդիպմանը չեն կարողացել համաձայնեցնել Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների 21-րդ փաթեթը, որոնց թվում՝ նավթի գների պատճառով։ Դրա մասին հանդիպման արդյունքներով հրավիրված մամուլի ասուլիսում հայտարարել է ԵՄ դիվանագիտական ներկայացուցչության ղեկավար Կայա Կալլասը։
«Ես ցավում եմ, որ 21-րդ փաթեթի վերաբերյալ համաձայնություն չունենք, թեև մոտ ենք դրան,- ասել է նա։- ԵՄ երկրներն ունեն տարբեր առարկություններ։ Պատերազմը շարունակվում է արդեն երկար տարիներ, և այն ազդեցություն է թողնում նավթի գների վրա»։
«Մենք սև ցուցակի [ռուսաստանյան ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց դեմ] 250 նոր մասնակից ունենք՝ պատժամիջոցային տարբեր ռեժիմներով, ներառյալ պատժամիջոցների 21-րդ փաթեթը և այսօր ընդունված սահմանափակումները»,- հավելել է Կալլասը։

ЕС не согласовал 21-й пакет санкций против России
Министры иностранных дел стран ЕС не смогли согласовать 21-й пакет санкций против России на встрече, прошедшей в Брюсселе, включая вопросы, связанные с ценами на нефть. Об этом на пресс-конференции по итогам встречи сообщила глава дипломатической службы ЕС Кая Каллас.
«Мне жаль, что мы не достигли согласия по 21-му пакету, хотя мы близки к этому», - сказала она. - «Страны ЕС имеют разные возражения. Война продолжается уже много лет, и это влияет на цены на нефть».
«У нас есть 250 новых участников черного списка [российских физических и юридических лиц] с различными режимами санкций, включая 21-й пакет санкций и ограничения, принятые сегодня», - добавила Каллас.