Եվրամիության անդամ երկրների արտգործնախարարները Բրյուսելում անցկացված հանդիպմանը չեն կարողացել համաձայնեցնել Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների 21-րդ փաթեթը, որոնց թվում՝ նավթի գների պատճառով։ Դրա մասին հանդիպման արդյունքներով հրավիրված մամուլի ասուլիսում հայտարարել է ԵՄ դիվանագիտական ներկայացուցչության ղեկավար Կայա Կալլասը։
«Ես ցավում եմ, որ 21-րդ փաթեթի վերաբերյալ համաձայնություն չունենք, թեև մոտ ենք դրան,- ասել է նա։- ԵՄ երկրներն ունեն տարբեր առարկություններ։ Պատերազմը շարունակվում է արդեն երկար տարիներ, և այն ազդեցություն է թողնում նավթի գների վրա»։
«Մենք սև ցուցակի [ռուսաստանյան ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց դեմ] 250 նոր մասնակից ունենք՝ պատժամիջոցային տարբեր ռեժիմներով, ներառյալ պատժամիջոցների 21-րդ փաթեթը և այսօր ընդունված սահմանափակումները»,- հավելել է Կալլասը։

Foreign ministers of EU member states were unable to agree on the 21st sanctions package against Russia during a meeting held in Brussels, including issues related to oil prices. This was announced at a press conference following the meeting by the head of the EU diplomatic service, Kaja Kallas.
“I regret that we do not have an agreement on the 21st package, although we are close to it,” she said. “EU countries have different objections. The war has been going on for many years, and it affects oil prices.”
“We have 250 new participants on the blacklist [of Russian individuals and entities] with various sanctions regimes, including the 21st sanctions package and the restrictions adopted today,” Kallas added.