Եվրահանձնաժողովը արտահերթ նիստ է հրավիրում Էլեկտրաէներգետիկայի համակարգման խմբի շրջանակում՝ կապված Դանուբի ռեկորդային ծանծաղելու պատճառով հունգարական «Պակշ» ատոմային էլեկտրակայանի աշխատանքի դադարեցման հետ, այն բանից հետո, երբ երկրի վարչապետ Պետեր Մադյարը նախազգուշացրել է մոտեցող էներգետիկ ճգնաժամի մասին:
«Թեև օպերատորը նախատեսել է վթարային միջոցառումներ միջուկային անվտանգությունն ապահովելու համար, նմանատիպ իրադարձությունը կարող է էլ ավելի բարդացնել էներգետիկ հաշվեկշիռը տարածաշրջանում»,- Euronews-ին տված մեկնաբանությունում հայտարարել է Եվրահանձնաժողովի ներկայացուցիչ Աննա-Կայսա Իտկոնենը:
Պետեր Մադյարը նախազգուշացրել է, որ Հունգարիան կարող է բախվել էներգետիկ ճգնաժամի արդեն հաջորդ շաբաթ, երբ կանգնեցվեց «Պակշ»-ը՝ երկրի էլեկտրաէներգիայի պահանջարկի գրեթե կեսն ապահովող կայանը՝ Դանուբում ջրի ռեկորդային ցածր մակարդակի պատճառով, որն օգտագործվում է ռեակտորների հովացման համար:
«Դա նշանակում է, որ ամենաուշը երկուշաբթի օրվանից կկորսվի հունգարական գեներացիայի 2000 մեգավատ հզորություն, մինչդեռ բնակչության և հանրային հատվածի պահանջարկը շարունակում է աճել շոգի պատճառով»,- ասել է Պետեր Մադյարը:

Еврокомиссия созывает внеочередное заседание в рамках группы по координации электроэнергетики в связи с остановкой работы венгерской атомной электростанции «Пакш» из-за рекордного обмеления Дуная, после того как премьер-министр страны Петер Мадьяр предупредил о надвигающемся энергетическом кризисе:
«Хотя оператор предусмотрел аварийные меры для обеспечения ядерной безопасности, подобные события могут еще больше усложнить энергетический баланс в регионе», - заявила представитель Еврокомиссии Анна-Кайса Итконен в комментарии для Euronews:
Петер Мадьяр предупредил, что Венгрия может столкнуться с энергетическим кризисом уже на следующей неделе, когда была остановлена работа «Пакша», обеспечивающая почти половину потребления электроэнергии в стране, из-за рекордно низкого уровня воды в Дунае, используемого для охлаждения реакторов:
«Это означает, что не позднее понедельника будет потеряно 2000 мегаватт мощности венгерской генерации, в то время как спрос со стороны населения и государственного сектора продолжает расти из-за жары», - сказал Петер Мадьяр: