Եվրոպական հանձնաժողովը խորհուրդ է տվել ԵՄ երկրներին երեք տարի ժամկետով դադարեցնել մեթանի օրենքի պատիժները՝ էներգիայի մատակարարումները պաշտպանելու նպատակով: Այս առաջարկը հետևանք է ԱՄՆ-ի, Քաթարի, արդյունաբերական խմբերի և բազմաթիվ ԵՄ անդամ երկրների ճնշմանը, որոնք մտահոգված են գազի հասանելիությամբ:
Պաշտպանական խմբերը զգուշացնում են, որ օրենքի կիրառման հետաձգումը կարող է թուլացնել աշխարհի ամենահավակնոտ մեթանի նվազեցման քաղաքականություններից մեկը: Եվրոպական հանձնաժողովը (ԵՀ) տեղեկացրել է ԵՄ կառավարություններին, որ նրանք պետք է երեք տարի ժամկետով չկիրառեն պատիժները նավթի և գազի ընկերությունների համար, որոնք խախտում են մեթանի արտանետումների օրենքը:
ԵՀ-ն այս քայլը կատարել է այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ-ն, Քաթարը, ինչպես նաև նավթի և գազի արդյունաբերության խմբերը և ԵՄ անդամ երկրների մեծ մասը մտահոգություններ են հայտնել խիստ կանոնների մասին:
ԵՀ-ն նշել է, որ փոփոխությունները justified են «աշխարհի էներգետիկ շուկաների խստության պայմաններում, որոնք առաջացել են Հորմուզի նեղուցի շարունակական շրջափակման պատճառով»: Հորմուզի նեղուցը գրեթե ամբողջությամբ փակ է եղել փետրվարից ի վեր, ԱՄՆ-Իսրայելական պատերազմի հետևանքով:
ԵՄ-ի կլիմայական քաղաքականությունը, որը ընդունվել է 2024 թվականին, նպատակ ունի նվազեցնել մեթանի արտահոսքերը՝ կլիմայական փոփոխությունների դեմ պայքարելու համար:

Европейская комиссия рекомендовала странам ЕС приостановить штрафы за нарушение правил по метану на три года, чтобы защитить энергоснабжение. Это предложение стало ответом на давление со стороны США, Катара, отраслевых групп и многих стран ЕС, обеспокоенных доступностью газа.
Экологические группы предупреждают, что отсрочка применения правил может ослабить одну из самых амбициозных в мире политик по сокращению метана. Европейская комиссия (ЕК) сообщила правительствам ЕС, что они должны на три года освободить от штрафов нефтяные и газовые компании, нарушающие закон о выбросах метана.
ЕК сделала этот шаг после того, как США, Катар, а также группы нефтяной и газовой отрасли и большинство стран ЕС выразили обеспокоенность строгими правилами и потребовали изменений.
ЕК объявила, что изменения оправданы «в условиях глобальной жесткости энергетических рынков, вызванной продолжающейся блокадой Ормузского пролива». Пролив почти полностью закрыт с февраля, после войны, возглавляемой США и Израилем против Ирана.
Климатическая политика ЕС, первая в своем роде в мире, была принята в 2024 году для борьбы с утечками метана с целью борьбы с изменением климата.