ԵՄ-ը հաստատում է Հայաստանի համար հիբրիդային սպառնալիքների դեմ պայքարի առաքելություն
Եվրոպական միությունը (ԵՄ) հաստատում է Հայաստանի համար հիբրիդային սպառնալիքների դեմ պայքարի առաքելություն: Այս մասին հայտարարել է ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալլասը՝ ԵՄ երկրների արտաքին գործերի նախարարների հանդիպման ժամանակ:
«Նախարարները համաձայնեցնելու են նոր առաքելության ստեղծումը, որը կաշխատի Հայաստանի հետ՝ հիբրիդային սպառնալիքների դեմ պայքարում», - ասել է Կալլասը:
ԵՄ պաշտոնյաները հիբրիդային սպառնալիքներով նկատի ունեն ռուսական ազդեցության դեմ պայքարը: 2026 թվականի հունիսի 10-ին հայտնի դարձավ, որ Եվրոպական խորհրդի կողմից նշանակվել է Կոսմին Ջորջա Դինեսկու՝ Հայաստանի գործընկերության Եվրոպական միության առաքելության (EUPM Armenia) ղեկավար:
Այս առաքելությունը ստեղծվել է Հայաստանի իշխանությունների խնդրանքով 2026 թվականի ապրիլի 26-ին, և այն նախատեսված է երկու տարի:
EUPM Armenia-ն կաջակցի Հայաստանին՝ բազմաշերտ սպառնալիքների, այդ թվում՝ կիբեր հարձակումների, տեղեկատվության օտար մանիպուլյացիայի և ֆինանսական հոսքերի դեմ պայքարում:

Каллас: ЕС утвердит создание миссии для Армении по борьбе с так называемыми гибридными угрозами
Европейский союз (ЕС) утвердит создание миссии для Армении по борьбе с так называемыми гибридными угрозами. Об этом сообщила верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кая Каллас по прибытии на встречу глав МИД стран объединения.
«Министры согласуют создание новой миссии для партнерства с Арменией, которая займется борьбой с гибридными угрозами, с которыми они сталкиваются там», - заявила глава европейской дипломатии.
ТАСС отмечает, что под «гибридными угрозами» европейские чиновники подразумевают противодействие якобы российскому влиянию. 10 июня стало известно, что Европейский совет назначил Космина Джорджа Динеску главой миссии недавно созданной Миссии Европейского союза по партнерству в Армении (EUPM Armenia) на первоначальный срок в один год, начиная с 11 июня 2026 года.
Решение было принято комитетом ЕС по политике и безопасности. Миссия EUPM Armenia была создана по запросу армянских властей 26 апреля 2026 года на первоначальный период в два года с целью повышения устойчивости страны и ее способности к кризисному управлению.
Согласно заявленному, миссия будет оказывать поддержку Армении в противодействии многоуровневым угрозам, таким как кибератаки, иностранное манипулирование информацией и вмешательство (FIMI), а также незаконные финансовые потоки, предоставляя стратегические и оперативные консультации.