ԵՄ-ը հաստատում է Հայաստանի համար հիբրիդային սպառնալիքների դեմ պայքարի առաքելություն
Եվրոպական միությունը (ԵՄ) հաստատում է Հայաստանի համար հիբրիդային սպառնալիքների դեմ պայքարի առաքելություն: Այս մասին հայտարարել է ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալլասը՝ ԵՄ երկրների արտաքին գործերի նախարարների հանդիպման ժամանակ:
«Նախարարները համաձայնեցնելու են նոր առաքելության ստեղծումը, որը կաշխատի Հայաստանի հետ՝ հիբրիդային սպառնալիքների դեմ պայքարում», - ասել է Կալլասը:
ԵՄ պաշտոնյաները հիբրիդային սպառնալիքներով նկատի ունեն ռուսական ազդեցության դեմ պայքարը: 2026 թվականի հունիսի 10-ին հայտնի դարձավ, որ Եվրոպական խորհրդի կողմից նշանակվել է Կոսմին Ջորջա Դինեսկու՝ Հայաստանի գործընկերության Եվրոպական միության առաքելության (EUPM Armenia) ղեկավար:
Այս առաքելությունը ստեղծվել է Հայաստանի իշխանությունների խնդրանքով 2026 թվականի ապրիլի 26-ին, և այն նախատեսված է երկու տարի:
EUPM Armenia-ն կաջակցի Հայաստանին՝ բազմաշերտ սպառնալիքների, այդ թվում՝ կիբեր հարձակումների, տեղեկատվության օտար մանիպուլյացիայի և ֆինանսական հոսքերի դեմ պայքարում:

The European Union (EU) will approve the establishment of a mission for Armenia to combat so-called hybrid threats. This was announced by the EU's High Representative for Foreign Affairs and Security Policy, Josep Borrell, upon arrival at the meeting of the foreign ministers of the member states.
“Ministers will agree on the creation of a new mission for partnership with Armenia, which will deal with combating hybrid threats they face there,” said the head of European diplomacy.
European officials note that by “hybrid threats” they mean countering alleged Russian influence. On June 10, it was announced that the European Council appointed Cosmin George Dinescu as the head of the newly created EU Partnership Mission in Armenia (EUPM Armenia) for an initial term of one year, starting from June 11, 2026.
The decision was made by the EU Political and Security Committee. The EUPM Armenia mission was established at the request of the Armenian authorities on April 26, 2026, for an initial period of two years to enhance the country’s resilience and crisis management capabilities.
According to the announcement, the mission will support Armenia in countering multi-layered threats such as cyberattacks, foreign information manipulation and interference (FIMI), as well as illegal financial flows, providing strategic and operational advice.