ԵՄ առևտրային արտոնությունները Հայաստանի գյուղմթերք արտահանողների համար
Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը հայտարարել է, որ ԵՄ-ն կկիրառի ինքնավար առևտրային միջոցներ (ATMs)՝ աջակցելու համար Հայաստանին և մեղմելու ռուսական պատժամիջոցները: Սա նշանակում է, որ ԵՄ երկրներ Հայաստանի արտահանումների շուրջ 80%-ը կազատի մաքսատուրքերից:
«Եվրոպական շուկան բաց կլինի հայկական թարմ գյուղմթերքի 99%-ի համար, որոնք մինչ այդ արտահանվում էին Ռուսաստան», - ասաց նա:
ԵՄ ընդլայնման հանձնակատար Մարթա Կոսը նշել է, որ հայկական ծիրանները կարող են օգնել հայ ֆերմերներին, իսկ ԵՄ նոր որոշումները դեռևս պետք է պաշտոնապես ընդունվեն:
Նախաձեռնությունից՝ օրենք
ԵՄ-ում նման օրենքների ընդունման գործընթացը կարող է տևել ամիսներ, սակայն այս դեպքում նախատեսվում է պարզեցված ընթացակարգ:
Եթե մինչև հուլիսի 30-ը որևէ քաղաքական խմբակցություն չի առարկում, ապա նախագիծը կարող է արագացված կերպով ընդունվել:
Իրատեսական ժամկետներ
Եթե ամեն ինչ ընթանա ըստ պլանի, ապա ինքնավար առևտրային միջոցների կիրառումը կարող է ուժի մեջ մտնել 2026-ի աշնանը:
Մաքսատուրքերի չեղարկումը չի նշանակում որակի ստանդարտների չեղարկում, և հայկական գյուղմթերքը պետք է համապատասխանի ԵՄ բուսասանիտարական կանոններին:

Президент Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен объявила, что ЕС применит автономные торговые меры (ATMs) для поддержки Армении и смягчения российских санкций. Это означает, что около 80% экспорта из Армении в страны ЕС будет освобождено от пошлин.
«Европейский рынок будет открыт для 99% армянских свежих сельскохозяйственных продуктов, которые ранее экспортировались в Россию», - сказала она.
Комиссар ЕС по расширению Марта Кос отметила, что армянские абрикосы могут помочь армянским фермерам, а новые решения ЕС еще должны быть официально приняты.
От инициативы к закону
Процесс принятия таких законов в ЕС может занять месяцы, но в этом случае предусмотрена упрощенная процедура.
Если до 30 июля ни одна политическая группа не выдвинет возражений, проект может быть принят ускоренно.
Реалистичные сроки
Если все пойдет по плану, применение автономных торговых мер может вступить в силу осенью 2026 года.
Отмена пошлин не означает отмену стандартов качества, и армянские сельскохозяйственные продукты должны соответствовать строгим фитосанитарным нормам ЕС.