Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵԱՀԿ) խորհուրդը հաստատել է բանկային և ապահովագրական ոլորտների համար ստանդարտացված լիցենզիայի համաձայնագրի նախագիծը, որը կուղարկվի անդամ պետություններին՝ ստորագրման համար անհրաժեշտ ներքին ընթացակարգերը իրականացնելու նպատակով:
Այս համաձայնագիրը նախատեսում է, որ մայր բանկի (ապահովագրական կազմակերպության) երկրում տրված ստանդարտացված լիցենզիաները կճանաչվեն նաև մյուս անդամ պետություններում, ինչը թույլ կտա հեշտացնել դուստր բանկերի կամ ապահովագրական կազմակերպությունների ստեղծումը կամ ձեռքբերումը:
Այս նախագիծը մշակվել է ԵԱՏՄ ընդհանուր ֆինանսական շուկայի ձևավորման կոնցեպցիայի և ֆինանսական շուկայի օրենսդրության ներդաշնակեցման գործողությունների ծրագրի շրջանակներում:
ԵԱՏՄ անդամ բոլոր պետություններում արդեն ավարտվել է համաձայնագրի ներքին համաձայնեցման գործընթացը:
ԵԱՏՄ տնտեսական և ֆինանսական քաղաքականության նախարար Բախիտ Սուլթանովը նշել է, որ համաձայնագրի հաստատումը կարևոր քայլ է ընդհանուր ֆինանսական շուկայի ձևավորման ճանապարհին:

EEC Council Approves Draft Agreement on Standardized License in Banking and Insurance Sectors
The Council of the Eurasian Economic Commission (EEC) has approved the draft Agreement on a standardized license in the banking and insurance sectors, which will be sent to member states for the necessary domestic procedures for its signing:
This agreement provides for the mutual recognition of standardized licenses issued in the country of origin of the parent bank (insurance organization), which will simplify the process of establishing or acquiring a subsidiary bank or insurance organization in another state.
The draft agreement has been developed in accordance with the Concept of forming a common financial market of the EAEU and the Action Plan for harmonizing legislation in the financial market.
So far, the project has passed the domestic approval procedure in all member states of the Union.
The Minister for Economy and Financial Policy of the EEC, Bakyt Sultanov, noted that the approval of the draft agreement is a significant step towards the formation of a common financial market in the EAEU.