Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) և ԱՍԵԱՆ-ի քարտուղարության մասնակցությամբ անցկացվել է սեմինար՝ նվիրված ԵԱՏՄ և ԱՍԵԱՆ երկրներում տեխնիկական կարգավորման համակարգերին:
ԵՏՀ տեխնիկական կարգավորման և հավատարմագրման վարչության տնօրեն Սերիկ Կուսաինովը նշել է, որ համատեղ սեմինարները նպաստում են մոտեցումների ներդաշնակեցմանը և արտասահմանյան գործընկերներին հնարավորություն են տալիս ծանոթանալ եվրասիական «հնգյակի» երկրներում արտադրանքի նկատմամբ սահմանված պահանջների կիրառման գործնական փորձին:
Սեմինարի ընթացքում քննարկվել են նաև ԵԱՏՄ և ԱՍԵԱՆ շրջանակներում սննդամթերքի անվտանգության պահանջները:
Կողմերը անդրադարձել են միութենական շուկայում ապրանքների շրջանառության թույլտվության, ինչպես նաև ԵԱՏՄ-ում արտադրանքի անվտանգության պահանջների պահպանման վերահսկողության հարցերին:

A seminar organized by the Eurasian Economic Commission (EEC) and the ASEAN Secretariat was held, focusing on the technical regulation systems in EAEU and ASEAN countries.
The Director of the Technical Regulation and Accreditation Department of the EEC, Serik Kusaikov, noted that joint seminars help harmonize approaches and provide foreign partners with the opportunity to familiarize themselves with the practical experience of applying product requirements in the countries of the Eurasian 'five'.
During the seminar, food safety requirements within the EAEU and ASEAN frameworks were also discussed.
The parties addressed issues related to the authorization of goods circulation in the union market, as well as the oversight of compliance with product safety requirements in the EAEU.