Եգիպտոսի Միջերկրածովյան գազի ենթակառուցվածքը առաջին անգամ ենթարկվեց դրոնային հարձակման: Հինգշաբթի օրը երկու դրոններ հարվածեցին ԱՄՆ-ին պատկանող Energos Winter լողացող պահեստավորման և վերամշակման միավորին և երկրորդ գազամշակման նավին Դամիեթա նավահանգստում, ինչը հանգեցրեց երկու նավերի հրդեհման և նրանց ափից հեռանալու: Պորտի իշխանությունները հաղորդել են, որ զոհեր չեն եղել, և գործողությունները վերսկսվել են:
Եգիպտոսի ռազմական հետաքննողները ուսումնասիրում են, թե ինչպես են դրոնները կարողացել անցնել երկրի ամենից պաշտպանված էներգետիկ վայրերից մեկի շուրջը:
Եգիպտոսի պաշտոնյաները սկսել են անմիջական կապեր հաստատել Թեհրանի հետ՝ պարզելու, թե ով է արձակել դրոնները: Կահիրեն հավանաբար չի retaliate ռազմական միջոցներով:
Եգիպտոսը վերափոխել է LNG ներմուծումները իր մնացած լողացող վերամշակման տերմինալների միջոցով և ավելի շատ է հենվում վառելիքի յուղի և դիզելի վրա՝ կանխելու նոր ազգային էներգիայի պակաս:

Энергетическая инфраструктура Египта на Средиземном море впервые подверглась дроновой атаке. В среду два дрона атаковали плавающую установку для хранения и регазификации Energos Winter, принадлежащую США, и второе газоперерабатывающее судно в порту Дамьетта, поджигая оба судна и заставляя их уйти в море. Сообщается, что жертв нет, и портовые власти заявили, что операции возобновлены.
Военные следователи Египта изучают, как дроны смогли преодолеть несколько уровней воздушной обороны вокруг одного из самых охраняемых энергетических объектов страны.
Египетские чиновники открыли прямые контакты с Тегераном, чтобы выяснить, кто запустил дроны. Каир вряд ли ответит военными мерами.
Египет перенаправил импорт СПГ через свои оставшиеся плавающие терминалы регазификации и больше полагается на мазут и дизельное топливо, чтобы предотвратить новый раунд общенациональных отключений электроэнергии.