ԱՄՆ-ի բաժնետոմսերը նվազել են հինգշաբթի օրը, քանի որ նավթի գները բարձրացել են Մերձավոր Արևելքում escalating հակամարտության ֆոնին, իսկ ներդրողները գնահատում էին երկու մեծ ընկերությունների եռամսյակային արդյունքները:
Դոու Ջոնսի արդյունաբերական ինդեքսը նվազել է 527 միավորով կամ 1%-ով: S&P 500-ը նվազել է 1%-ով, իսկ Նասդակ կոմպոզիտը՝ 1.8%-ով:
Նավթի գները ավելացրել են ճնշումը բաժնետոմսերի վրա, քանի որ դրանք բարձրացել են Յեմենի Թեհրան-աջակցվող Հութի զինյալ խմբի կողմից երկու սաուդական նավթատարների վրա հարձակման հայտարարությունից հետո, ինչը բարձրացրել է Մերձավոր Արևելքում հակամարտության ընդլայնման մասին մտահոգությունները:
Բրենտ նավթի ֆյուչերսները հուլիսի համար աճել են 6%-ով՝ գերազանցելով $100-ը, իսկ ԱՄՆ-ի Արեւմտյան Տեխասի միջին նավթի ֆյուչերսները աճել են 5%-ով՝ գերազանցելով $91-ը մեկ բարելի համար:
«Ինֆլյացիան շարունակում է մնալ շուկաների օրակարգում, քանի որ Բրենտ նավթը բարձրանում է... Մերձավոր Արևելքի էսկալացիայի ֆոնին»,- գրել է Deutsche Bank-ի Ջիմ Ռիդը:
Բաժնետոմսերը նաև ծանրացել են Ալֆաբետի բաժնետոմսերի 6%-ով նվազման պատճառով, քանի որ Google-ի ծնող ընկերությունը բարձրացրել է 2026 թվականի կապիտալ ծախսերի կանխատեսումը մինչև $205 միլիարդ:
Տեսլայի բաժնետոմսերը նույնպես նվազել են 12%-ով, քանի որ էլեկտրական մեքենաների արտադրողը երկրորդ եռամսյակում մեծ կորուստներ է գրանցել:

Доу падает на 500 пунктов, когда цена на нефть Brent превышает $100
Американские акции упали в четверг, поскольку цены на нефть выросли на фоне эскалации конфликта на Ближнем Востоке, в то время как инвесторы оценивали квартальные результаты двух крупнейших компаний мира.
Индекс Доу-Джонса упал на 527 пунктов, или на 1%. S&P 500 снизился на 1%, в то время как индекс Nasdaq потерял 1,8%.
Цены на нефть оказали дополнительное давление на акции, так как они выросли после того, как поддерживаемая Тегераном хуситская группировка в Йемене заявила о нападении на два саудовских танкера в Красном море, что вызвало опасения о расширении конфликта на Ближнем Востоке.
Фьючерсы на нефть Brent с поставкой в июле выросли на 6%, превысив $100, в то время как фьючерсы на американскую нефть West Texas Intermediate выросли на 5%, превысив $91 за баррель.
«Инфляция остается в центре внимания рынков, поскольку Brent продолжает расти... на фоне эскалации на Ближнем Востоке», - написал Джим Рид из Deutsche Bank.
Акции также оказались под давлением после того, как акции Alphabet упали на 6% после того, как материнская компания Google повысила свой прогноз капитальных затрат на 2026 год до $205 миллиардов, указывая на высокий спрос на искусственный интеллект.
Акции Tesla также упали более чем на 12% после того, как производитель электромобилей сообщил о значительных убытках во втором квартале.