ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է ԵՄ նկատմամբ առևտրային հետաքննություն սկսելու մասին: Այս մասին հայտնում է CNBC-ն։
Ակնկալվում է, որ այս քայլը կարող է հանգեցնել ամերիկյան տեխնոլոգիական կորպորացիաների նկատմամբ սահմանված խոշոր տուգանքների չեղարկմանը, ինչպես նաև եվրոպական բլոկի երկրների նկատմամբ զգալի մաքսատուրքերի սահմանմանը։ Սոցիալական ցանցում հրապարակած գրառման մեջ Թրամփը նշել է, որ Եվրոպական միությունը «կրկին անցել է իր հին գործելակերպը և, ինչպես միշտ, թիրախավորել է ամերիկյան խոշոր ընկերություններին»։
Հնարավոր պատժամիջոցների պատճառը դարձել է ԵՄ-ի կողմից Google ընկերությանը վերջերս նշանակված 1 մլրդ դոլար տուգանքը՝ որոնման արդյունքներում սեփական ծառայություններին ենթադրաբար առաջնահերթություն տալու համար։ Ավելի վաղ եվրոպական կարգավորող մարմինները նույնպես ֆինանսական տուգանքներ էին կիրառել այնպիսի խոշոր ընկերությունների նկատմամբ, ինչպիսիք են Apple-ը, Meta-ն և Amazon-ը։

Donald Trump Threatens EU with Tariffs Over Fines on American Companies
US President Donald Trump has announced the start of a trade investigation against the EU. This was reported by CNBC.
This move is expected to lead to the cancellation of large fines imposed on American tech corporations, as well as the imposition of significant tariffs on countries within the European bloc. In a social media post, Trump stated that the European Union has "once again reverted to its old ways and, as always, targeted major American companies."
The potential sanctions were triggered by a recent $1 billion fine imposed by the EU on Google for allegedly prioritizing its own services in search results. Earlier, European regulators had also imposed financial penalties on major companies such as Apple, Meta, and Amazon.