ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է ԵՄ նկատմամբ առևտրային հետաքննություն սկսելու մասին: Այս մասին հայտնում է CNBC-ն։
Ակնկալվում է, որ այս քայլը կարող է հանգեցնել ամերիկյան տեխնոլոգիական կորպորացիաների նկատմամբ սահմանված խոշոր տուգանքների չեղարկմանը, ինչպես նաև եվրոպական բլոկի երկրների նկատմամբ զգալի մաքսատուրքերի սահմանմանը։ Սոցիալական ցանցում հրապարակած գրառման մեջ Թրամփը նշել է, որ Եվրոպական միությունը «կրկին անցել է իր հին գործելակերպը և, ինչպես միշտ, թիրախավորել է ամերիկյան խոշոր ընկերություններին»։
Հնարավոր պատժամիջոցների պատճառը դարձել է ԵՄ-ի կողմից Google ընկերությանը վերջերս նշանակված 1 մլրդ դոլար տուգանքը՝ որոնման արդյունքներում սեփական ծառայություններին ենթադրաբար առաջնահերթություն տալու համար։ Ավելի վաղ եվրոպական կարգավորող մարմինները նույնպես ֆինանսական տուգանքներ էին կիրառել այնպիսի խոշոր ընկերությունների նկատմամբ, ինչպիսիք են Apple-ը, Meta-ն և Amazon-ը։

Дональд Трамп пригрозил ЕС пошлинами из-за штрафов для американских компаний
Президент США Дональд Трамп объявил о начале торгового расследования в отношении ЕС. Об этом сообщает CNBC.
Ожидается, что этот шаг может привести к отмене крупных штрафов, наложенных на американские технологические корпорации, а также к введению значительных пошлин на страны Европейского блока. В своем посте в социальных сетях Трамп отметил, что Европейский Союз «снова вернулся к своим старым привычкам и, как всегда, нацелился на крупные американские компании».
Причиной возможных санкций стал недавно наложенный ЕС штраф в 1 миллиард долларов на компанию Google за предполагаемое предоставление приоритета собственным услугам в результатах поиска. Ранее европейские регулирующие органы также накладывали финансовые штрафы на такие крупные компании, как Apple, Meta и Amazon.