Եվրոպական ավտոարդյունաբերությունը հայտնվել է աճող ճնշման տակ՝ Չինաստանից ավտոմեքենաների մատակարարումների կտրուկ աճի պատճառով։ Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Միչիգան նահանգում գտնվող General Motors-ի գործարանում ունեցած ելույթի ժամանակ։
Թրամփի խոսքով՝ եվրոպական շուկան արագորեն լցվում է չինական ավտոմեքենաներով, ինչի հետևանքով Եվրոպայի խոշոր ավտոարտադրողները, այդ թվում՝ Mercedes-Benz, BMW և Volkswagen, բախվում են լուրջ մրցակցային ճնշման։ Նա նշել է, որ չինական ընկերությունների դիրքերի ամրապնդումը սպառնալիք է եվրոպական ավանդական ավտոմոբիլային ապրանքանիշերի համար։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ գերմանական խոշոր ավտոարտադրողները պատրաստվում են լայնածավալ կադրային կրճատումների՝ չինական մրցակցության սրման պայմաններում։ Ըստ պարբերականի՝ Volkswagen-ը մինչև 2030 թվականը կարող է կրճատել մինչև 100 հազար աշխատատեղ, Mercedes-Benz-ը սկսել է կամավոր ազատման ծրագրեր, իսկ BMW-ն նախատեսում է կրճատել շուրջ 10 հազար աշխատակցի և նվազեցրել է շահույթի իր կանխատեսումը։
Financial Times-ի տվյալներով՝ մայիսին Volkswagen, Mercedes-Benz, Stellantis և Renault ընկերությունները կորցրել են եվրոպական շուկայի մասնաբաժին, մինչդեռ չինական արտադրողների, այդ թվում՝ BYD-ի և Chery-ի, համատեղ մասնաբաժինը պատմության մեջ առաջին անգամ գերազանցել է 10%-ը։ Միաժամանակ եվրոպական ավտոկոնցեռնները շարունակում են բախվել Չինաստանում վաճառքների անկմանը և ԱՄՆ շուկայում աճող առևտրային ռիսկերին։

Дональд Трамп заявил, что китайские автомобили угрожают европейской автомобильной промышленности
Европейская автомобильная промышленность находится под растущим давлением из-за резкого увеличения поставок автомобилей из Китая. Об этом заявил президент США Дональд Трамп во время своего выступления на заводе General Motors в штате Мичиган.
По словам Трампа, европейский рынок быстро заполняется китайскими автомобилями, в результате чего крупные европейские автопроизводители, такие как Mercedes-Benz, BMW и Volkswagen, сталкиваются с серьезным конкурентным давлением. Он отметил, что укрепление позиций китайских компаний представляет угрозу для традиционных европейских автомобильных брендов.
Ранее стало известно, что крупные немецкие автопроизводители готовятся к масштабным сокращениям кадров в условиях усиливающейся конкуренции со стороны Китая. По данным издания, Volkswagen может сократить до 100 тысяч рабочих мест к 2030 году, Mercedes-Benz запустил программы добровольного увольнения, а BMW планирует сократить около 10 тысяч сотрудников и снизил свои прогнозы по прибыли.
Согласно данным Financial Times, в мае Volkswagen, Mercedes-Benz, Stellantis и Renault потеряли долю на европейском рынке, в то время как совместная доля китайских производителей, включая BYD и Chery, впервые в истории превысила 10%. В то же время европейские автоконцерны продолжают сталкиваться с падением продаж в Китае и растущими торговыми рисками на рынке США.