Եվրոպական ավտոարդյունաբերությունը հայտնվել է աճող ճնշման տակ՝ Չինաստանից ավտոմեքենաների մատակարարումների կտրուկ աճի պատճառով։ Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Միչիգան նահանգում գտնվող General Motors-ի գործարանում ունեցած ելույթի ժամանակ։
Թրամփի խոսքով՝ եվրոպական շուկան արագորեն լցվում է չինական ավտոմեքենաներով, ինչի հետևանքով Եվրոպայի խոշոր ավտոարտադրողները, այդ թվում՝ Mercedes-Benz, BMW և Volkswagen, բախվում են լուրջ մրցակցային ճնշման։ Նա նշել է, որ չինական ընկերությունների դիրքերի ամրապնդումը սպառնալիք է եվրոպական ավանդական ավտոմոբիլային ապրանքանիշերի համար։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ գերմանական խոշոր ավտոարտադրողները պատրաստվում են լայնածավալ կադրային կրճատումների՝ չինական մրցակցության սրման պայմաններում։ Ըստ պարբերականի՝ Volkswagen-ը մինչև 2030 թվականը կարող է կրճատել մինչև 100 հազար աշխատատեղ, Mercedes-Benz-ը սկսել է կամավոր ազատման ծրագրեր, իսկ BMW-ն նախատեսում է կրճատել շուրջ 10 հազար աշխատակցի և նվազեցրել է շահույթի իր կանխատեսումը։
Financial Times-ի տվյալներով՝ մայիսին Volkswagen, Mercedes-Benz, Stellantis և Renault ընկերությունները կորցրել են եվրոպական շուկայի մասնաբաժին, մինչդեռ չինական արտադրողների, այդ թվում՝ BYD-ի և Chery-ի, համատեղ մասնաբաժինը պատմության մեջ առաջին անգամ գերազանցել է 10%-ը։ Միաժամանակ եվրոպական ավտոկոնցեռնները շարունակում են բախվել Չինաստանում վաճառքների անկմանը և ԱՄՆ շուկայում աճող առևտրային ռիսկերին։

The European auto industry is under increasing pressure due to a sharp rise in car supplies from China. This was stated by U.S. President Donald Trump during a speech at the General Motors plant in Michigan.
According to Trump, the European market is rapidly filling with Chinese cars, causing major European automakers, including Mercedes-Benz, BMW, and Volkswagen, to face serious competitive pressure. He noted that the strengthening of Chinese companies' positions poses a threat to traditional European automotive brands.
It was previously reported that major German automakers are preparing for large-scale job cuts amid intensifying competition from China. According to the publication, Volkswagen could cut up to 100,000 jobs by 2030, Mercedes-Benz has started voluntary layoff programs, and BMW plans to cut around 10,000 employees and has reduced its profit forecast.
According to Financial Times, in May, Volkswagen, Mercedes-Benz, Stellantis, and Renault lost market share in Europe, while the combined share of Chinese manufacturers, including BYD and Chery, exceeded 10% for the first time in history. At the same time, European auto concerns continue to face declining sales in China and rising trade risks in the U.S. market.