Դեսպան Մկրտչյանն ու Ալբանիայի փոխնախարարը քննարկել են էներգետիկ համագործակցությունը
Ալբանիայում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը (նստավայրը՝ Աթենք) հանդիպել է Ալբանիայի ենթակառուցվածքների և էներգետիկայի փոխնախարար Էրլինդ Սուլոյի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է դեսպանության տարածած հաղորդագրությունից, հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստան–Ալբանիա համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները՝ առանձնահատուկ ուշադրություն դարձնելով էներգետիկայի ոլորտին:
Դեսպան Մկրտչյանը ներկայացրել է Հայաստանի կառավարության առաջնահերթությունները ատոմային, հիդրո, արևային և հողմային էներգետիկայի զարգացման ուղղությամբ՝ ընդգծելով էներգետիկ անվտանգության կարևորությունը երկրի ազգային անվտանգության համակարգում:
Դեսպանն առաջարկել է նախաձեռնել երկու երկրների համապատասխան գերատեսչությունների միջև փոխադարձ այցելություններ և քննարկել էներգետիկայի ոլորտում երկկողմ հարաբերություններին իրավապայմանագրային բնույթ հաղորդելու հնարավորությունը:
Փոխնախարար Սուլոն բարձր է գնահատել համագործակցության առկա ներուժը՝ պատրաստակամություն հայտնելով խթանել երկու երկրների միջև գործնական համագործակցությունը, այդ թվում՝ փոխադարձ այցելությունների, փորձի փոխանակման և համատեղ ծրագրերի իրականացման միջոցով:

The Ambassador of Armenia to Albania, Tigran Mkrtchyan (based in Athens), met with Albania's Deputy Minister of Infrastructure and Energy, Erlind Sulo:
According to a statement from the embassy reported by Armenpress, the meeting discussed opportunities for expanding cooperation between Armenia and Albania, with a particular focus on the energy sector:
Ambassador Mkrtchyan presented the priorities of the Armenian government in the development of atomic, hydro, solar, and wind energy, emphasizing the importance of energy security within the national security framework of the country:
The ambassador proposed initiating reciprocal visits between the relevant agencies of the two countries and discussing the possibility of giving a legal framework to bilateral relations in the energy sector:
Deputy Minister Sulo highly appreciated the existing potential for cooperation, expressing readiness to promote practical collaboration between the two countries, including mutual visits, exchange of experiences, and implementation of joint projects: