Դեսպան Մկրտչյանն ու Ալբանիայի փոխնախարարը քննարկել են էներգետիկ համագործակցությունը
Ալբանիայում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը (նստավայրը՝ Աթենք) հանդիպել է Ալբանիայի ենթակառուցվածքների և էներգետիկայի փոխնախարար Էրլինդ Սուլոյի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է դեսպանության տարածած հաղորդագրությունից, հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստան–Ալբանիա համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները՝ առանձնահատուկ ուշադրություն դարձնելով էներգետիկայի ոլորտին:
Դեսպան Մկրտչյանը ներկայացրել է Հայաստանի կառավարության առաջնահերթությունները ատոմային, հիդրո, արևային և հողմային էներգետիկայի զարգացման ուղղությամբ՝ ընդգծելով էներգետիկ անվտանգության կարևորությունը երկրի ազգային անվտանգության համակարգում:
Դեսպանն առաջարկել է նախաձեռնել երկու երկրների համապատասխան գերատեսչությունների միջև փոխադարձ այցելություններ և քննարկել էներգետիկայի ոլորտում երկկողմ հարաբերություններին իրավապայմանագրային բնույթ հաղորդելու հնարավորությունը:
Փոխնախարար Սուլոն բարձր է գնահատել համագործակցության առկա ներուժը՝ պատրաստակամություն հայտնելով խթանել երկու երկրների միջև գործնական համագործակցությունը, այդ թվում՝ փոխադարձ այցելությունների, փորձի փոխանակման և համատեղ ծրագրերի իրականացման միջոցով:

Посол Армении в Албании Тигран Мкртчян (место пребывания – Афины) встретился с заместителем министра инфраструктуры и энергетики Албании Эрлиндом Сулой:
Как сообщает «Арменпресс», во время встречи обсуждались возможности расширения сотрудничества между Арменией и Албанией, с особым вниманием к энергетическому сектору:
Посол Мкртчян представил приоритеты правительства Армении в области атомной, гидро-, солнечной и ветровой энергетики, подчеркивая важность энергетической безопасности в системе национальной безопасности страны:
Посол предложил инициировать взаимные визиты между соответствующими ведомствами двух стран и обсудить возможность придания двусторонним отношениям в области энергетики правового характера:
Заместитель министра Сула высоко оценил существующий потенциал сотрудничества, выразив готовность содействовать практическому сотрудничеству между двумя странами, включая взаимные визиты, обмен опытом и реализацию совместных проектов: