Դավիթ Խուդաթյանը Լոռու մարզում ծանոթացել է պետբյուջեի և սուբվենցիոն ծրագրով իրականացվող շինաշխատանքներին
Լուրեր | 2026/08/01 22:03
Նախարարը շրջել է մարզի համայնքներում և ծանոթացել շինարարական աշխատանքներին
ՀՀ ՏԿԵ նախարար Դավիթ Խուդաթյանն աշխատանքային այցով գտնվել է Լոռու մարզում:
Նախարարը մարզպետ Արեն Մկրտչյանի, «Ճանապարհային դեպարտամենտ» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արկադի Չերչինյանի, համայնքապետերի հետ ողջ օրը շրջել է մարզի համայնքներում և ծանոթացել պետական բյուջեի, ինչպես նաև սուբվենցիոն ծրագրով իրականացվող շինարարական աշխատանքներին:
Նախարարի առաջին կանգառը Ալավերդի քաղաքն է եղել, որտեղ մեծածավալ շինարարական աշխատանքներ են կատարվում:
Հիմնանորոգվում են փողոցներ, վերականգնվում են ջրհեղեղից վնասված հենապատեր, շուկայի տարածքում կառուցվում է նոր խանութ/տաղավար, որպեսզի վաճառողներն առևտուր իրականացնեն ավելի հարմարավետ պայմաններում:
Ալավերդիում վերակառուցվում է նաև լճերի այգին: Աշխատանքները ընթացքի մեջ են: Ծրագրի արժեքը ավելի քան 136 մլն դրամ:
Լոռի Բերդ համայնքում նախարարը, արձակուրդում գտնվող ՊՆ նախարար Սուրեն Պապիկյանի հետ, ծանոթացավ նոր ձեռք բերված գյուղտեխնիկային և սուբվենցիոն ծրագրով կառուցված ավտոկայանատեղիին:
Նախարարը եղավ նաև Ստեփանավան համայնքում և դիտարկեց սուբվենցիոն ծրագրով իրականացված քաղաքային այգու և Ալեայի անցուղու մի հատվածի բարեկարգման աշխատանքները:
Ծրագրի արդյունքում Ստեփանավան քաղաքում հիմնանորոգվել է այգին, համալրվել է ժամանակակից կարուսելներով, այգու տարածքն ամբողջությամբ սալիկապատվել է, տնկվել են դեկորատիվ ծառեր ու թփեր:
Նախարարը դիտարկեց նաև Ստեփանավանի Րաֆֆու փողոցի հիմնանորոգման աշխատանքները, որոնք ընթացքի մեջ են: Ծրագրի արժեքը մոտ 312 մլն դրամ:

Давид Худатян ознакомился с работами, проводимыми в рамках государственного бюджета и субвенционных программ в Лорийской области
Новости | 2026/08/01 22:03
Министр провел обход по общинам области и ознакомился с строительными работами
Министр территориального управления и инфраструктуры Давид Худатян с рабочим визитом посетил Лорийскую область.
Министр вместе с губернатором Ареном Мкртчяном, исполнительным директором Фонда дорожного департамента Аркадием Чертчиняном и мэрами общин провел целый день, обходя общины области и знакомясь с работами, проводимыми в рамках государственного бюджета и субвенционных программ.
Первой остановкой министра стал город Алаверди, где проводятся масштабные строительные работы.
Ведется капитальный ремонт улиц, восстанавливаются подпорные стены, поврежденные в результате наводнения, на территории рынка строится новый магазин/павильон, чтобы продавцы могли вести торговлю в более удобных условиях.
В Алаверди также реконструируется парк у озер. Работы находятся в процессе. Стоимость проекта составляет более 136 млн драм.
В общине Лори Берт министр ознакомился с новой сельскохозяйственной техникой и построенной в рамках субвенционной программы автостоянкой вместе с министром обороны Суреном Папикяном, который находится в отпуске.
Министр также побывал в общине Степанаван и осмотрел работы по благоустройству городской площади и части аллеи, выполненные в рамках субвенционной программы.
В результате программы в городе Степанаван была капитально отремонтирована площадь, она была оснащена современными каруселями, территория парка полностью выложена плиткой, высажены декоративные деревья и кустарники.
Министр также осмотрел работы по капитальному ремонту улицы Раффи в Степанаване, которые находятся в процессе. Стоимость проекта составляет около 312 млн драм.