Դավիթ Խուդաթյանը Լոռու մարզում ծանոթացել է պետբյուջեի և սուբվենցիոն ծրագրով իրականացվող շինաշխատանքներին
Լուրեր | 2026/08/01 22:03
Նախարարը շրջել է մարզի համայնքներում և ծանոթացել շինարարական աշխատանքներին
ՀՀ ՏԿԵ նախարար Դավիթ Խուդաթյանն աշխատանքային այցով գտնվել է Լոռու մարզում:
Նախարարը մարզպետ Արեն Մկրտչյանի, «Ճանապարհային դեպարտամենտ» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արկադի Չերչինյանի, համայնքապետերի հետ ողջ օրը շրջել է մարզի համայնքներում և ծանոթացել պետական բյուջեի, ինչպես նաև սուբվենցիոն ծրագրով իրականացվող շինարարական աշխատանքներին:
Նախարարի առաջին կանգառը Ալավերդի քաղաքն է եղել, որտեղ մեծածավալ շինարարական աշխատանքներ են կատարվում:
Հիմնանորոգվում են փողոցներ, վերականգնվում են ջրհեղեղից վնասված հենապատեր, շուկայի տարածքում կառուցվում է նոր խանութ/տաղավար, որպեսզի վաճառողներն առևտուր իրականացնեն ավելի հարմարավետ պայմաններում:
Ալավերդիում վերակառուցվում է նաև լճերի այգին: Աշխատանքները ընթացքի մեջ են: Ծրագրի արժեքը ավելի քան 136 մլն դրամ:
Լոռի Բերդ համայնքում նախարարը, արձակուրդում գտնվող ՊՆ նախարար Սուրեն Պապիկյանի հետ, ծանոթացավ նոր ձեռք բերված գյուղտեխնիկային և սուբվենցիոն ծրագրով կառուցված ավտոկայանատեղիին:
Նախարարը եղավ նաև Ստեփանավան համայնքում և դիտարկեց սուբվենցիոն ծրագրով իրականացված քաղաքային այգու և Ալեայի անցուղու մի հատվածի բարեկարգման աշխատանքները:
Ծրագրի արդյունքում Ստեփանավան քաղաքում հիմնանորոգվել է այգին, համալրվել է ժամանակակից կարուսելներով, այգու տարածքն ամբողջությամբ սալիկապատվել է, տնկվել են դեկորատիվ ծառեր ու թփեր:
Նախարարը դիտարկեց նաև Ստեփանավանի Րաֆֆու փողոցի հիմնանորոգման աշխատանքները, որոնք ընթացքի մեջ են: Ծրագրի արժեքը մոտ 312 մլն դրամ:

The Minister of Territorial Administration and Infrastructure, David Khudatyan, visited Lori Province on a working trip.
The minister, along with Governor Aren Mkrtchyan, Executive Director of the Road Department Fund Arkadi Chertchinyan, and community mayors, spent the entire day touring the region's communities and familiarizing himself with construction works carried out under the state budget and subvention programs.
The minister's first stop was the city of Alaverdi, where large-scale construction works are underway.
Roads are being repaired, flood-damaged retaining walls are being restored, and a new shop/pavilion is being built in the market area to provide sellers with more convenient trading conditions.
A park near the lakes is also being reconstructed in Alaverdi. The works are in progress. The project is valued at over 136 million drams.
In the Lori Berd community, the minister, along with the Minister of Defense Suren Papikyan, who is on vacation, familiarized himself with newly acquired agricultural machinery and a parking lot built under the subvention program.
The minister also visited the Stepanavan community and inspected the landscaping works of the city park and a section of the alley carried out under the subvention program.
As a result of the program, the city park in Stepanavan has been completely renovated, equipped with modern carousels, and the park area has been fully paved, with decorative trees and shrubs planted.
The minister also reviewed the ongoing renovation works on Raffi Street in Stepanavan. The project is valued at approximately 312 million drams.