Դավիթ Խուդաթյանը և Ֆարզանե Սադեղին քննարկել են Արաքս գետի վրա երկրորդ կամրջի կառուցման հարցերը
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանն Իրանի Իսլամական Հանրապետություն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում հանդիպել է ԻԻՀ ճանապարհների և քաղաքաշինության նախարար Ֆարզանե Սադեղի հետ:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ճանապարհաշինության ոլորտը համակարգող ՏԿԵ նախարարի տեղակալ Քրիստինե Ղալեչյանը և «Ճանապարհային դեպարտամենտ» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արկադի Չերչինյանը:
Նախարար Խուդաթյանը գոհունակությամբ ընդգծել է Քաջարան–Ագարակ ճանապարհահատվածի շինարարության առաջընթացը՝ նշելով, որ Իրանի զգալի ներգրավվածությունը Հայաստանի ենթակառուցվածքային ծրագրերում վկայում է երկու երկրների միջև ձևավորված ամուր տնտեսական համագործակցության և բարեկամական հարաբերությունների մասին:
Բացի ճանապարհաշինությունից, կողմերը քննարկել են տրանսպորտի և ավիացիայի ոլորտներում փոխգործակցության ընդլայնման հարցեր, ինչպես նաև պայմանավորվել են ձեռնարկել անհրաժեշտ քայլեր երկու երկրների միջև բեռնափոխադրումների ծավալներն ավելացնելու ուղղությամբ:
Առանձնահատուկ անդրադարձ է կատարվել Հայաստան–Իրան պետական սահմանին՝ Արաքս գետի վրա, երկրորդ կամրջի կառուցման նախաձեռնությանը: Արձանագրվել է, որ ծրագրի իրականացումը էապես կբարձրացնի երկկողմ տրանսպորտային թողունակությունը և նոր ազդակ կհաղորդի տնտեսական կապերի զարգացմանը:

Министр территориального управления и инфраструктур Давид Худатян в рамках рабочей поездки в Исламскую Республику Иран встретился с министром дорог и городского строительства Ирана Фарзане Садех.
На встрече также присутствовали заместитель министра ТКЕ, курирующий сферу дорожного строительства, Кристине Галичян и исполнительный директор фонда «Дорожный департамент» Аркадий Чертчинян.
Министр Худатян с удовлетворением отметил прогресс в строительстве участка дороги Каджаран–Агаранк, отметив, что значительное участие Ирана в инфраструктурных проектах Армении свидетельствует о прочном экономическом сотрудничестве и дружеских отношениях между двумя странами.
Кроме дорожного строительства, стороны обсудили вопросы расширения сотрудничества в области транспорта и авиации, а также договорились предпринять необходимые шаги для увеличения объемов грузоперевозок между двумя странами.
Особое внимание было уделено инициативе строительства второго моста через реку Аракс на государственной границе Армения–Иран. Зафиксировано, что реализация проекта значительно повысит транспортную пропускную способность и даст новый импульс развитию экономических связей.