Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանի հրամանով Դավիթ Գևորգյանը նշանակվել է «Արարատցեմենտ» գործարանի կառավարիչ։
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության անդամ Գևորգյանը 2018 թվականի հունիսի 8-ին նշանակվել է ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարի տեղակալ, 2018-2021 թվականներին եղել է Արագածոտնի մարզպետ, 2022-ի նոյեմբերին էլ նշանակվել է վարչապետի օգնական։
Հուլիսի կեսերին հայտնի դարձավ, որ ԲՀԿ առաջնորդ, գործարար Գագիկ Ծառուկյանին պատկանող «Արարարատցեմենտ» գործարանի կառավարումն անցել է պետությանը: Ըստ դատախազության, Հակակոռուպցիոն կոմիտեն նման որոշում է կայացրել ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վարույթի շրջանակում:
«Արարատցեմենտ»-ի հնարավոր պետականացումը նախընտրական շրջանում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի թերևս հիմնական թեզերից էր: Մինչ Գագիկ Ծառուկյանն իշխանափոխության հասնելու մասին հայտարարելով քարոզարշավ էր իրականացնում, վարչապետ Փաշինյանն ուղիղ սպառնում էր՝ Ծառուկյանը կզրկվի ազատությունից և իր կարողություններից:
Գագիկ Ծառուկյանը հուլիսի 7-ից կալանավորված է, նրա ընտանիքին պատկանող խոշոր ընկերությունները կապարակնքված են:
ԲՀԿ առաջնորդին պատկանող ամենախոշոր ակտիվներից «Արարատցեմենտ»-ը ևս այդ ընկերությունների շարքում էր, թեև կառավարության միջամտությամբ գործարանի աշխատանքները վերսկսելու որոշում կայացրին:

Новости | 2026/07/30 20:00
Геворгян, член партии «Гражданский договор», был назначен заместителем министра территориального управления и развития 8 июня 2018 года, с 2018 по 2021 год занимал пост губернатора Арагацотнского района, а в ноябре 2022 года стал помощником премьер-министра.
В середине июля стало известно, что управление заводом «Араратцемент», принадлежащим бизнесмену Гагику Царукяну, перешло в государственные руки. По данным прокуратуры, антикоррупционный комитет принял такое решение в рамках процесса конфискации имущества с незаконным происхождением.
Возможная национализация «Араратцемента» была одной из основных тем премьер-министра Никола Пашиняна в предвыборный период. Пока Гагик Царукян проводил предвыборную кампанию, заявляя о намерении добиться смены власти, премьер Пашинян открыто угрожал, что Царукян будет лишен свободы и своих активов:
Гагик Царукян находится под арестом с 7 июля, крупные компании, принадлежащие его семье, были арестованы.
Одним из крупнейших активов, принадлежащих лидеру БГК, был «Араратцемент», хотя правительство приняло решение о возобновлении работы завода.