Դատախազությունը «Արարատցեմենտ»-ի հանքարդյունահանման գործընթացում հայտնաբերել է խախտումներ
Դատախազությունը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում ուսումնասիրելով «Արարատցեմենտ» ՓԲ ընկերության կողմից իրականացվող հանքարդյունահանման գործընթացը, հայտնաբերել է մի շարք խախտումներ:
Մասնավորապես՝ «Արարատցեմենտ» ՓԲ ընկերությունը, 2008 թվականից սկսած, տրավերտինի և կավի արդյունահանման նպատակով լիազոր մարմնից ստացել է ընդերքօգտագործման թույլտվություն, որի կոորդինատներում ընդգրկվել են Արարատի մարզի համայնքներում գտնվող տարբեր նպատակային նշանակության հողամասեր:
Այնուհետև Ընկերությունը, տարեկան վարձավճարները և գույքահարկի գծով պարտավորությունները չկատարելու նպատակով խախտելով ՀՀ օրենսդրության պահանջները, իրականացրել է ապօրինի ընդերքօգտագործում:
Դատախազը, հայտնաբերելով առերևույթ հանցանքի հատկանիշներ, 2026 թվականի հուլիսի 16-ին հաղորդում է ներկայացրել իրավասու քննչական մարմին:

Прокуратура, в рамках полномочий по защите государственных (муниципальных) интересов, изучив процесс добычи, осуществляемый компанией «Араратцемент», выявила ряд нарушений:
В частности, с 2008 года компания «Араратцемент» получила разрешение на использование недр для добычи травертина и глины, в координаты которого вошли участки земли различного целевого назначения в общинах Армавирской области.
Затем компания, нарушив требования законодательства РА, осуществила незаконное использование недр с целью неуплаты ежегодных арендных платежей и налогов на имущество.
Прокурор, выявив признаки очевидного преступления, 16 июля 2026 года направил сообщение в компетентные следственные органы.