Դատախազությունը «Արարատցեմենտ»-ի հանքարդյունահանման գործընթացում հայտնաբերել է խախտումներ
Դատախազությունը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում ուսումնասիրելով «Արարատցեմենտ» ՓԲ ընկերության կողմից իրականացվող հանքարդյունահանման գործընթացը, հայտնաբերել է մի շարք խախտումներ:
Մասնավորապես՝ «Արարատցեմենտ» ՓԲ ընկերությունը, 2008 թվականից սկսած, տրավերտինի և կավի արդյունահանման նպատակով լիազոր մարմնից ստացել է ընդերքօգտագործման թույլտվություն, որի կոորդինատներում ընդգրկվել են Արարատի մարզի համայնքներում գտնվող տարբեր նպատակային նշանակության հողամասեր:
Այնուհետև Ընկերությունը, տարեկան վարձավճարները և գույքահարկի գծով պարտավորությունները չկատարելու նպատակով խախտելով ՀՀ օրենսդրության պահանջները, իրականացրել է ապօրինի ընդերքօգտագործում:
Դատախազը, հայտնաբերելով առերևույթ հանցանքի հատկանիշներ, 2026 թվականի հուլիսի 16-ին հաղորդում է ներկայացրել իրավասու քննչական մարմին:

News | 2026/07/16 18:03
The Prosecutor's Office, within the framework of its authority to protect state (municipal) interests, has discovered a number of violations in the mining process conducted by Ararat Cement:
Specifically, since 2008, Ararat Cement has obtained permission from the authorized body for the extraction of travertine and clay, which includes various purpose-designated land plots in the communities of Ararat region.
Subsequently, the company, in violation of the requirements of RA legislation, engaged in illegal subsoil use to avoid paying annual rent and property tax obligations.
The prosecutor, having identified signs of an obvious crime, submitted a report to the competent investigative body on July 16, 2026.