Հայաստանի դատարաններում քրեական գործերի քննության ժամկետները կկրճատվեն, և դրանք չեն կարող գերազանցել մեկ տարին: Այս ժամկետի երկարացման հնարավորություն կլինի միայն դատարանի պատճառաբանված որոշմամբ՝ ոչ ավելի քան երկու անգամ, մեկական տարով:
Այս փոփոխությունները նախատեսում են մի շարք կարգավորումներ, որոնք կբեռնաթափեն դատական պրոցեսը: Սակայն, եթե դատարանները շարունակում են ծանրաբեռնված մնալ, ապա ժամկետների կրճատումը չի երաշխավորում արագ արդարադատություն:
Ապացույցների հետազոտության սահմանափակումը կարող է վտանգել պաշտպանության իրավունքը, եթե կողմերը զրկվեն ապացույցները լիարժեք ուսումնասիրելու հնարավորությունից:
Դատական համակարգի արդյունավետությունը կախված է նաև դատավորների և աշխատակազմի թվից, ուստի միայն օրենսդրական ժամկետի կրճատումը չի լուծի համակարգային խնդիրները:

В судах Армении сроки рассмотрения уголовных дел будут сокращены и не могут превышать одного года. Возможность продления этого срока будет только по обоснованному решению суда, не более чем дважды, на один год:
Эти изменения предполагают ряд регуляций, которые разгрузят судебный процесс. Однако, если суды продолжат оставаться перегруженными, сокращение сроков не гарантирует быструю справедливость:
Ограничение исследования доказательств может угрожать праву защиты, если стороны будут лишены возможности полноценно изучать доказательства:
Эффективность судебной системы также зависит от числа судей и персонала, поэтому лишь законодательное сокращение сроков не решит системные проблемы: