Դանուբի ծանծաղացումը հանգեցրել է Հունգարիայի «Պակշ» ԱԷԿ-ի կանգին
Հունգարիայի «Պակշ» ատոմային էլեկտրակայանը 44 տարվա մեջ առաջին անգամ ամբողջությամբ կանգնեցվել է Դանուբում ջրի մակարդակի հետագա նվազման պատճառով։ Այս մասին ավելի վաղ Facebook սոցիալական ցանցում հայտարարել էր Հունգարիայի վարչապետ Պետեր Մադյարը։
«Դանուբում ջրի մակարդակի հետագա նվազման պատճառով վերջին գործող էներգաբլոկը կկանգնեցվի գիշերվա ժամը 1:30-ին։ Դա էլեկտրակայանին կթողնի ընդամենը 240 մեգավատ հզորություն, իսկ վաղը այն 44 տարվա մեջ առաջին անգամ ամբողջությամբ կկանգնի», — ավելի վաղ գրել էր Մադյարը։
Կանգառը տեղի է ունեցել այն պատճառով, որ ԱԷԿ-ը ռեակտորների սառեցման համար օգտագործում է Դանուբի ջուրը։ Ջրի մակարդակի քննադատական նվազման և դրա ջերմաստիճանի բարձրացման դեպքում կայանի շահագործումը դառնում է անհնար անվտանգության պահանջների տեսանկյունից։
«Պակշ» ԱԷԿ-ը Հունգարիայի միակ գործող ատոմային էլեկտրակայանն է և առանցքային դեր է խաղում երկրի էներգահամակարգում։ Կայանի խորհրդային նախագծի ՎՎԷՌ-440 տիպի չորս էներգաբլոկները շահագործման են հանձնվել 1980-ական թվականներին և ապահովում են Հունգարիայում էլեկտրաէներգիայի արտադրության մոտ կեսը։
Դանուբի մակարդակի նվազումը դարձել է Կենտրոնական Եվրոպայում տևական շոգի և չոր շրջանի հետևանք։ Վերջին տարիներին գետի ցածր ջրառատությունը բազմիցս խնդիրներ է ստեղծել Դանուբի ավազանի երկրների էներգետիկայի և նավագնացության համար։
«Պակշ» ԱԷԿ-ի համար սա առաջին նման դեպքը չէ։ 2022 թվականին ծայրահեղ շոգի և գետի ջրի ջերմաստիճանի բարձրացման ֆոնին կայանը բախվել էր սարքավորումների սառեցման հետ կապված սահմանափակումների։ Այն ժամանակ իշխանությունները թույլատրել էին ժամանակավորապես բարձրացնել ջրի թույլատրելի ջերմաստիճանը այն Դանուբ թափելուց հետո, որպեսզի պահպանվի էներգամատակարարման կայունությունը։
Կայանի ներկայիս կանգառը դարձել է հազվադեպ դեպք, երբ կլիմայական պայմաններն անմիջականորեն հանգեցրել են Հունգարիայի էներգետիկ ենթակառուցվածքի առանցքային օբյեկտի աշխատանքի դադարեցմանը։

Hungary's Paks Nuclear Power Plant has been completely shut down for the first time in 44 years due to further decreases in water levels in the Danube. This was announced earlier by Hungary's Prime Minister Peter Szijjarto on Facebook.
"Due to the further decrease in water levels in the Danube, the last operating energy block will be shut down at 1:30 AM. This will leave the plant with only 240 megawatts of capacity, and tomorrow it will completely shut down for the first time in 44 years," Szijjarto wrote earlier.
The shutdown occurred because the NPP uses water from the Danube for reactor cooling. When the water level drops critically and its temperature rises, the operation of the plant becomes impossible from a safety standpoint.
The Paks NPP is Hungary's only operational nuclear power plant and plays a key role in the country's energy system. The four energy blocks of the Soviet-designed VVER-440 type were commissioned in the 1980s and provide about half of Hungary's electricity production.
The drop in the Danube's level has been a consequence of prolonged heat and drought in Central Europe. In recent years, the low water levels of the river have repeatedly created problems for the energy and navigation sectors of the Danube basin countries.
This is not the first such case for the Paks NPP. In 2022, amid extreme heat and rising river water temperatures, the plant faced restrictions related to equipment cooling. At that time, authorities allowed a temporary increase in the permissible water temperature after discharge into the Danube to maintain the stability of energy supply.
The current shutdown of the plant has become a rare case where climatic conditions have directly led to the cessation of operations of a key object in Hungary's energy infrastructure.