Դանիել Իոննիսյան. Ինչու մեր հարկերի միլիարդները ծախսվում են "Արմփոստի" վրա:
Դանիել Իոննիսյան, "Ինֆորմացված քաղաքացիների միության" ղեկավար, արձագանքել է լրատվամիջոցների տեղեկություններին այն մասին, որ "Արմփոստի" տնօրեն Շուշան Ալեքսանյանը, որը նաև կառավարության ղեկավարի ընտանիքի անդամ է, ստանում է ամսական մոտ $10,000 աշխատավարձ:
"Մենք շատ հետաքրքիր հասարակություն ենք: Ոչ ոք չի անհանգստանում, որ "Արմփոստը" աշխատում է միլիարդային դեֆիցիտով, և որ գումարները գալիս են մեր վճարած հարկերից: Բայց բոլորին հետաքրքրում է, որ "Արմփոստի" տնօրենը կառավարության ղեկավարի ընտանիքի անդամ է, որը ստանում է 3-4 միլիոն դրամ աշխատավարձ: Ներեցեք, ինձ չի հետաքրքրում, ով է "Արմփոստի" տնօրենը, բայց պահանջում եմ բացատրություն, թե ինչու մեր հարկերի միլիարդները ծախսվում են այս ընկերության վրա," - ասել է Իոննիսյանը:

Daniel Ionniyan: Why Are Billions of Our Taxes Spent on "Armenpost"?
Daniel Ionniyan, head of the "Union of Informed Citizens," reacted to media reports about the exorbitant salary received by the head of "Armenpost," Shushan Aleksanyan, who is also the wife of the head of the ruling parliamentary faction "Civil Contract," Aik Kondjoryan. According to media reports, despite the company's difficult financial situation, Shushan Aleksanyan consistently receives around $10,000 per month:
"We are a very interesting society. No one cares that "Armenpost" operates with a billion-dollar deficit and that the money comes from the taxes we pay. But everyone cares that the director of "Armenpost" is the wife of Aik Kondjoryan, receiving a salary of 3-4 million drams. Excuse me, I don't care who the director of the post is, but I demand explanations as to why billions of our taxes are spent on this company," Ionniyan stated.