2026 թվականի հունիսի 19-ին Հայաստանի գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը միջնորդագիր էր ներկայացրել Շրջակա միջավայրի նախարարությանը և «Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ին՝ 2008 թվականի հուլիսի 3-ին «Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի և ՍՊ ընկերության միջև կնքված՝ պետական սեփականություն հանդիսացող 1215 քմ մակերեսով հողամասի կառուցապատման իրավունքի տրամադրման մասին պայմանագիրը դադարեցնելու ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու վերաբերյալ:
«Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ից ստացված տեղեկատվության համաձայն՝ նշված տարածքն ամբողջությամբ ջրածածկ է, իսկ կառուցապատման իրավունքի պայմանագիրը ՊՈԱԿ-ում հաշվառված է որպես դադարած:
Միաժամանակ, Կադաստրի կոմիտեից ստացված տեղեկատվությամբ պարզվել է, որ պայմանագրի դադարման պետական գրանցում չէր իրականացվել:
Գլխավոր դատախազության միջնորդագրի հիման վրա՝ «Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ը դիմում է ներկայացրել Կադաստրի կոմիտե՝ կառուցապատման իրավունքից ծագող իրավունքի դադարեցման պետական գրանցումն իրականացնելու նպատակով:
Կադաստրի կոմիտեի կողմից 2026 թվականի հուլիսի 21-ին տրամադրված տեղեկանքի համաձայն՝ 1215 քմ մակերեսով հողամասի կառուցապատման պայմանագրից ծագող իրավունքը պետական գրանցմամբ դադարեցվել է:

Приостановлена государственная регистрация права на застройку участка площадью 1215 кв. м на озере Севан
Новости | 2026/07/23 13:02
Приостановлена государственная регистрация права на застройку участка на озере Севан
19 июня 2026 года Управление по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры Армении направило ходатайство в Министерство окружающей среды и в Государственный природный парк «Севан» с просьбой принять меры по прекращению договора о предоставлении права на застройку земельного участка площадью 1215 кв. м, заключенного 3 июля 2008 года между Государственным природным парком «Севан» и частной компанией.
Согласно информации от Государственного природного парка «Севан», указанный участок полностью затоплен, а договор о праве на застройку зарегистрирован в парке как прекращенный.
В то же время, согласно информации от Кадастрового комитета, государственная регистрация прекращения договора не была осуществлена.
На основании ходатайства Генеральной прокуратуры Государственный природный парк «Севан» подал заявление в Кадастровый комитет с целью осуществления государственной регистрации прекращения прав, вытекающих из права на застройку.
Согласно справке, выданной Кадастровым комитетом 21 июля 2026 года, право на застройку земельного участка площадью 1215 кв. м было прекращено государственной регистрацией.