2026 թվականի հունիսի 19-ին Հայաստանի գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը միջնորդագիր էր ներկայացրել Շրջակա միջավայրի նախարարությանը և «Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ին՝ 2008 թվականի հուլիսի 3-ին «Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի և ՍՊ ընկերության միջև կնքված՝ պետական սեփականություն հանդիսացող 1215 քմ մակերեսով հողամասի կառուցապատման իրավունքի տրամադրման մասին պայմանագիրը դադարեցնելու ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու վերաբերյալ:
«Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ից ստացված տեղեկատվության համաձայն՝ նշված տարածքն ամբողջությամբ ջրածածկ է, իսկ կառուցապատման իրավունքի պայմանագիրը ՊՈԱԿ-ում հաշվառված է որպես դադարած:
Միաժամանակ, Կադաստրի կոմիտեից ստացված տեղեկատվությամբ պարզվել է, որ պայմանագրի դադարման պետական գրանցում չէր իրականացվել:
Գլխավոր դատախազության միջնորդագրի հիման վրա՝ «Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ը դիմում է ներկայացրել Կադաստրի կոմիտե՝ կառուցապատման իրավունքից ծագող իրավունքի դադարեցման պետական գրանցումն իրականացնելու նպատակով:
Կադաստրի կոմիտեի կողմից 2026 թվականի հուլիսի 21-ին տրամադրված տեղեկանքի համաձայն՝ 1215 քմ մակերեսով հողամասի կառուցապատման պայմանագրից ծագող իրավունքը պետական գրանցմամբ դադարեցվել է:

State registration of construction rights for a 1215 sq.m area at Lake Sevan suspended
On June 19, 2026, the Department for the Protection of State Interests of the Prosecutor General's Office of Armenia submitted a petition to the Ministry of Environment and the State Nature Reserve "Sevan" to take measures to terminate the contract for the provision of construction rights for a state-owned land plot of 1215 sq.m, concluded on July 3, 2008, between the State Nature Reserve "Sevan" and a private company.
According to information from the State Nature Reserve "Sevan", the specified area is completely submerged, and the contract for construction rights is registered in the reserve as terminated.
At the same time, it was found that the state registration of the termination of the contract had not been carried out by the Cadastre Committee.
Based on the petition from the Prosecutor General's Office, the State Nature Reserve "Sevan" submitted an application to the Cadastre Committee to carry out the state registration of the termination of rights arising from the construction rights.
According to the certificate provided by the Cadastre Committee on July 21, 2026, the rights arising from the construction contract for the 1215 sq.m land plot have been terminated by state registration.