CXMT-ի IPO-ի 466%-անոց աճը դարձնում է այն Չինաստանի ամենաթանկարժեք ընկերությունը
Չինական CXMT ընկերության բաժնետոմսերը 466%-ով աճել են Շանհայի STAR շուկայում՝ դարձնելով այն Չինաստանի ամենաթանկարժեք ընկերությունը։ Հեֆեյում հիմնադրված ընկերությունը IPO-ի ընթացքում հավաքել է 57.92 միլիարդ յուան (8.6 միլիարդ դոլար)՝ բաժնետոմսերը գնելով 8.66 յուանով։ CXMT-ի բաժնետոմսերը փակվել են 49 յուանով, ինչը ընկերությանը տալիս է 3.3 տրիլիոն յուան շուկայական արժեք, գերազանցելով արդյունաբերական և առևտրային բանկի 2.6 տրիլիոն յուան։
2025 թվականի չորրորդ եռամսյակի վաճառքի տվյալների համաձայն, CXMT-ն 2025 թվականին համաշխարհային DRAM շուկայում 7.67% մասնաբաժին է ունեցել։ DRAM չիպերը օգտագործվում են էլեկտրոնային սարքերում՝ սկսած սմարթֆոններից մինչև սերվերներ։
«Ես վստահ եմ, որ ընկերությունը կդառնա գլոբալ առաջնորդ», - ասել է Yiyi Capital-ի գործադիր տնօրեն Թեոդոր Շուն CNBC-ի «Squawk Box Asia» ծրագրում։
CXMT-ն նախատեսում է IPO-ի եկամուտները օգտագործել հիմնականում հիշողության վաֆլաների զանգվածային արտադրության և հետազոտությունների և զարգացման նախագծերի համար։

Chipmaker CXMT’s 466% market debut surge makes it the most valuable China-listed company
Shares of the Chinese company CXMT surged 466% in their debut on Shanghai's STAR Market, making it the most valuable company in China. The Hefei-based firm raised 57.92 billion yuan ($8.6 billion) in its IPO, pricing shares at 8.66 yuan each. CXMT shares closed at 49 yuan, giving the company a market cap of about 3.3 trillion yuan, surpassing the Industrial and Commercial Bank of China’s 2.6 trillion yuan.
Based on sales figures for the fourth quarter of 2025, CXMT held a 7.67% share of the global DRAM market in 2025. DRAM chips are used in electronic devices ranging from smartphones to servers.
"I have no doubt the company is going to grow to be a global leader," said Theodore Shou, CEO at Yiyi Capital on CNBC's "Squawk Box Asia."