CXMT-ի IPO-ի 466%-անոց աճը դարձնում է այն Չինաստանի ամենաթանկարժեք ընկերությունը
Չինական CXMT ընկերության բաժնետոմսերը 466%-ով աճել են Շանհայի STAR շուկայում՝ դարձնելով այն Չինաստանի ամենաթանկարժեք ընկերությունը։ Հեֆեյում հիմնադրված ընկերությունը IPO-ի ընթացքում հավաքել է 57.92 միլիարդ յուան (8.6 միլիարդ դոլար)՝ բաժնետոմսերը գնելով 8.66 յուանով։ CXMT-ի բաժնետոմսերը փակվել են 49 յուանով, ինչը ընկերությանը տալիս է 3.3 տրիլիոն յուան շուկայական արժեք, գերազանցելով արդյունաբերական և առևտրային բանկի 2.6 տրիլիոն յուան։
2025 թվականի չորրորդ եռամսյակի վաճառքի տվյալների համաձայն, CXMT-ն 2025 թվականին համաշխարհային DRAM շուկայում 7.67% մասնաբաժին է ունեցել։ DRAM չիպերը օգտագործվում են էլեկտրոնային սարքերում՝ սկսած սմարթֆոններից մինչև սերվերներ։
«Ես վստահ եմ, որ ընկերությունը կդառնա գլոբալ առաջնորդ», - ասել է Yiyi Capital-ի գործադիր տնօրեն Թեոդոր Շուն CNBC-ի «Squawk Box Asia» ծրագրում։
CXMT-ն նախատեսում է IPO-ի եկամուտները օգտագործել հիմնականում հիշողության վաֆլաների զանգվածային արտադրության և հետազոտությունների և զարգացման նախագծերի համար։

Акции китайской компании CXMT выросли на 466% на дебюте на технологическом рынке STAR в Шанхае, сделав ее самой ценной компанией в Китае. Основанная в Хэфэе компания собрала 57,92 миллиарда юаней (8,6 миллиарда долларов) в ходе IPO, установив цену акций на уровне 8,66 юаня. Акции CXMT закрылись на уровне 49 юаней, что дало компании рыночную капитализацию около 3,3 триллиона юаней, обогнав промышленный и коммерческий банк Китая с капитализацией 2,6 триллиона юаней.
Согласно данным о продажах за четвертый квартал 2025 года, CXMT занимала 7,67% мирового рынка DRAM в 2025 году. Чипы DRAM используются в электронных устройствах, начиная от смартфонов и заканчивая серверами.
«Я уверен, что компания станет глобальным лидером», - сказал Теодор Шоу, генеральный директор Yiyi Capital, в программе CNBC «Squawk Box Asia».
CXMT планирует использовать средства от IPO в основном для массового производства памятьевых вафель и проектов по исследованиям и разработкам.