Հուլիսի 14-ին Նյու Յորքում՝ Կայուն զարգացման հարցերով բարձր մակարդակի քաղաքական ֆորումի շրջանակներում, ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը մասնակցել և ելույթով հանդես է եկել «Կամրջելով գիտությունը, քաղաքականությունը և փորձառությունը՝ հասցեագրելու մոլորակային եռակի ճգնաժամը․ սիներգիաների ամրապնդումը հանուն ԿԶՆ-ների և 2030թ․-ից հետո կայուն ապագայի» խորագրով հարակից միջոցառմանը։
Իր ելույթում ԱԳ նախարարի տեղակալն ընդգծել է կլիմայի փոփոխության, կենսաբազմազանության կորստի և աղտոտվածության խնդիրները փոխկապակցված մոտեցմամբ հասցեագրելու անհրաժեշտությունը։ Այս համատեքստում շեշտել է Բելեմում Ռիոյի կոնվենցիաների գործող և առաջիկա նախագահությունների կողմից ստորագրված սիներգիաների վերաբերյալ համատեղ հայտարարության կարևորությունը։
Աբիսողոմոնյանը նշել է, որ COP17-ը կարող է նպաստել այդ քաղաքական հանձնառության հետագա ամրապնդմանը և միջազգային հանրության աջակցության ընդլայնմանը։ Նա կարևորել է ազգային մակարդակում ներառական մոտեցումը և բոլոր շահագրգիռ կողմերի լիարժեք ներգրավվածության ապահովումը։
Ներկաների ուշադրությանն են ներկայացվել այս ուղղությամբ ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող ջանքերը։ ԱԳ նախարարի տեղակալը վերահաստատել է նաև Հայաստանի պատրաստակամությունը սիներգիաների ամրապնդման և կայուն ապագայի ապահովման ուղղությամբ բոլոր գործընկերների հետ համագործակցելու հարցում, այդ թվում` որպես Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովի (COP17) առաջիկա նախագահող երկիր։

COP17 может способствовать укреплению политической приверженности
14 июля в Нью-Йорке в рамках Политического форума высокого уровня по устойчивому развитию заместитель министра иностранных дел Армении Роберт Абисогомонян принял участие и выступил на сопутствующем мероприятии на тему «Сопряжение науки, политики и практики для решения глобального тройного кризиса: укрепление синергий для достижения ЦУР и устойчивого будущего после 2030 года».
В своем выступлении заместитель министра иностранных дел подчеркнул необходимость комплексного подхода к решению проблем изменения климата, утраты биологического разнообразия и загрязнения. В этом контексте он отметил важность совместного заявления о синергиях, подписанного действующими и будущими председательствами Рио-конвенций в Белеме.
Абисогомонян отметил, что COP17 может способствовать укреплению этой политической приверженности и расширению поддержки со стороны международного сообщества. Он подчеркнул важность инклюзивного подхода на национальном уровне и обеспечения полного вовлечения всех заинтересованных сторон.
Присутствующим были представлены усилия правительства Армении в этом направлении. Заместитель министра иностранных дел также подтвердил готовность Армении сотрудничать со всеми партнерами в вопросах укрепления синергий и обеспечения устойчивого будущего, в том числе в качестве страны-председателя 17-й Конференции сторон Конвенции о биологическом разнообразии (COP17).