CNBC Daily Open: Իրանի հնարավոր տուրքեր, տվյալների կենտրոններ և տեխնոլոգիական մեկնաբանություններ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ցանկանում է, որպեսզի Կոնգրեսը ավելացնի տուրքեր Իրանի նկատմամբ, ինչը կարող է ավելի վատացնել Թեհրանի և Վաշինգտոնի հարաբերությունները Մերձավոր Արևելքում շարունակվող հակամարտության ֆոնին:
Տեխնոլոգիական ոլորտում կապիտալը շարունակում է հոսել, քանի որ Nexus Data Centers-ը առաջադեմ բանակցություններ է վարում $15 միլիարդի համար Google-ի աջակցությամբ Anthropic տվյալների կենտրոնի համար:
Չինաստանի DeepSeek-ը, ըստ հաղորդումների, ծրագրում է մեծ AI տվյալների կենտրոն կառուցել Իններ Մոնղոլիայում:
Amazon-ի կապիտալի ծախսերը նախատեսվում է, որ այս տարի կհասնեն $220 միլիարդ:
IBM-ի CEO Արվինդ Քրիշնայի խոսքերով, ներդրողները շուտով չեն ստիպված լինի սպասել, որպեսզի քվանտային հաշվարկը դառնա նշանակալի բիզնես:
Reddit-ի CEO Սթիվ Հաֆմանի խոսքերով, Google's AI Overviews-ը ստեղծել է անհանգստություն որոնման տրաֆիկի շուրջ:

Президент США Дональд Трамп хочет, чтобы Конгресс добавил тарифы на Иран, что может еще больше ухудшить отношения Тегерана и Вашингтона на фоне продолжающегося конфликта на Ближнем Востоке.
В технологическом секторе капитал продолжает поступать, так как Nexus Data Centers ведет продвинутые переговоры о получении 15 миллиардов долларов для дата-центра Anthropic с поддержкой Google.
По сообщениям, китайская компания DeepSeek планирует построить огромный AI дата-центр в Внутренней Монголии.
Капитальные расходы Amazon ожидаются на уровне 220 миллиардов долларов в этом году.
По словам генерального директора IBM Арвинда Кришны, инвесторы не должны ждать долго, чтобы квантовые вычисления стали значительным бизнесом.
Генеральный директор Reddit Стив Хаффман заявил, что предложение Google AI Overviews создало неопределенность в отношении трафика, получаемого из поиска.