Circle-ը ստացավ Նյու Յորքի վստահության արտոնագիր՝ կրիպտո կարգավորման աճի ֆոնին
Circle-ը կարող է առաջարկել վստահության և պահուստային ծառայություններ Նյու Յորքի բանկային օրենքի շրջանակներում:
Circle Internet Group, Inc. (CRCL), USDC-ի, աշխարհի երկրորդ ամենամեծ կայուն արժույթի, թողարկողը, հայտարարեց, որ ստացել է սահմանափակ նպատակով վստահության արտոնագիր Նյու Յորքի ֆինանսական ծառայությունների դեպարտամենտից (NYDFS):
Այս վստահության արտոնագիրը պետական բանկային օրենսդրության համաձայն թույլ է տալիս սեփականատիրոջը օրինականորեն առաջարկել վստահության, պահուստային և ակտիվների կառավարման ծառայություններ:
«Նյու Յորքի վստահության արտոնագիր ստանալը երկարաժամկետ նպատակ էր Circle-ի համար, հաշվի առնելով դրա հետ կապված կարգավորիչ հստակությունը», - ասաց Circle-ի համահիմնադիր, նախագահ և գործադիր տնօրեն Ջերեմի Ալլերը:
Circle-ի բաժնետոմսի գինը մնացել է նույնը՝ $64.24, իսկ USDC կայուն արժույթի շուկայական կապիտալիզացիան գերազանցում է $71.8 միլիարդ:
Այս ամսվա սկզբին Circle-ը ստացել էր ԱՄՆ-ի հաշվապահության գրասենյակի (OCC) թույլտվություն ազգային վստահության բանկ ստեղծելու համար:
Ազգային վստահության բանկերը իրավունք ունեն օգտագործողներին առաջարկել պահուստային և վստահության ծառայություններ, սակայն չեն ընդունում սպառողական ավանդներ կամ չեն տրամադրում վարկեր, ինչպես ավանդական առևտրային բանկերը:
Circle-ը նշել է, որ ազգային բանկը «կբարելավի USDC պահուստի անվտանգության և կարգավորիչ վերահսկողությունը, միաժամանակ հնարավորություն տալով Circle-ին առաջարկել թվային ակտիվների վստահության պահեստավորում և առնչվող ծառայություններ հաստատական հաճախորդներին»:
Որոշ այլ կրիպտո ընկերություններ նույնպես ստացել են NYDFS-ից սահմանափակ նպատակով վստահության արտոնագիր, այդ թվում՝ Coinbase, Moonpay, Bitgo և Paxos:

News | 2026/08/02 12:02
Circle Internet Group, Inc. (CRCL), the issuer of USDC, the world’s second-largest stablecoin, announced that it secured a limited purpose trust charter from the New York Department of Financial Services (NYDFS):
The trust charter is an official state banking authorization that allows the holder to legally provide fiduciary, custody, and asset-management services under New York Banking Law:
“Earning a New York trust charter has been a longstanding objective for Circle given the regulatory clarity that comes with it,” said Jeremy Allaire, Co-Founder, Chairman, and CEO of Circle:
Circle’s stock price remains flat at $64.24, and its stablecoin USDC has a market capitalization exceeding $71.8 billion:
Earlier this month, Circle received approval from the U.S. Office of the Comptroller of the Currency (OCC) to establish a national trust bank:
National trust banks are authorized to provide users with custody and fiduciary services but do not accept consumer deposits or make loans like traditional commercial banks:
The stablecoin issuer said the national bank would “enhance the safety and regulatory oversight of the USDC Reserve, while enabling Circle to offer fiduciary digital asset custody and related services to institutional customers”:
Several other crypto firms have secured the limited purpose trust charter from the NYDFS prior to Circle, including Coinbase, Moonpay, Bitgo, and Paxos: