Չինաստանում վարձով են տրվում դեմքեր սերիալների համար
Չինաստանում ձևավորվել է մարդկային դեմքերը արհեստական ​​բանականության միջոցով ստեղծվող բովանդակության համար վարձով տրամադրելու շուկա։ Ինչպես հաղորդում են մի շարք ԶԼՄ-ներ, վկայակոչելով «Rest of World»--ին, գրում են՝ քաղաքացիները, դերասաններն ու մոդելները հարթակներին տրամադրում են իրենց արտաքինի օգտագործման իրավունքը՝ միկրոսերիալներում, գովազդներում և տեսախաղերում կիրառելու նպատակով։
ActID և New Claw հարթակները ստեղծում են արտաքինի տվյալների բազաներ՝ պրոդյուսերներին հնարավորություն տալով ընտրել անհատների՝ ըստ տարիքի, սեռի և արտաքին տեսակի։ Անհատները կարող են ինքնուրույն սահմանել օգտագործման սահմանափակումներ և որոշել լիցենզավորման վճարի չափը։
ActID-ում արտաքինի օգտագործման լիցենզիայի արժեքը տատանվում է 14.50-ից մինչև 74 դոլար՝ մեկ էպիզոդի համար։ New Claw-ը սահմանել է 74 դոլար նվազագույն գին՝ մեկ պատկերի համար։
«Պրոդյուսերներին գլխավոր դերերի համար գրավիչ դեմքեր են պետք, օրինակ՝ տարեց մարդիկ։ Դերասանական վարպետությունն իրականում պարտադիր չէ. դեմքերը ծառայում են որպես հումք»,-ասել է ActID-ի մարքեթինգի գծով տնօրեն Կամիլ Յանը։
2026 թվականի առաջին երեք ամիսների ընթացքում Չինաստանում թողարկված 128 000 միկրոդրամաների ավելի քան 95%-ը ստեղծվել է արհեստական ​​բանականության տեխնոլոգիաների կիրառմամբ։
Միաժամանակ աճում է անձի արտաքին տեսքի (կերպարի) չարտոնված օգտագործման հետ կապված իրավական վեճերի թիվը. վերջին երեք տարում Գուանչժոուի ինտերնետային դատարանը քննել է նմանատիպ մոտ 700 գործ։ Իրավաբանները նախազգուշացնում են, որ անձնական լուսանկարները որևէ հարթակում վերբեռնելուց հետո մարդիկ կարող են երկար ժամանակով կորցնել իրենց կենսաչափական տվյալների նկատմամբ վերահսկողությունը։
Պայմանագրային պայմանները հաճախ անհնարին են դարձնում պարզել, թե որ ընկերությունները կկարողանան օգտագործել արտոնագրված կերպարը, ինչպիսի բովանդակության մեջ կամ ինչ նպատակներով։

В Китае сформировался рынок аренды человеческих лиц для контента, создаваемого с помощью искусственного интеллекта. Как сообщают ряд СМИ, ссылаясь на «Rest of World», граждане, актеры и модели предоставляют платформам право на использование их внешности для микросериалов, рекламы и видеоигр.
Платформы ActID и New Claw создают базы данных внешности, позволяя продюсерам выбирать людей по возрасту, полу и внешнему виду. Индивиды могут самостоятельно устанавливать ограничения на использование и определять размер лицензионного сбора.
Стоимость лицензии на использование внешности в ActID варьируется от 14,50 до 74 долларов за один эпизод. New Claw установила минимальную цену в 74 доллара за одно изображение.
«Продюсерам нужны привлекательные лица для главных ролей, например, пожилые люди. Актерское мастерство на самом деле не обязательно; лица служат сырьем», - сказал директор по маркетингу ActID Камиль Ян.
В первые три месяца 2026 года более 95% из 128 000 выпущенных в Китае микродрам были созданы с использованием технологий искусственного интеллекта.
В то же время растет количество судебных разбирательств, связанных с несанкционированным использованием внешности человека: за последние три года интернет-суд Гуанчжоу рассмотрел около 700 подобных дел. Юристы предупреждают, что после загрузки личных фотографий на любую платформу люди могут надолго потерять контроль над своими биометрическими данными.
Условия контрактов часто делают невозможным выяснить, какие компании смогут использовать лицензированное изображение, в каком контенте или с какой целью.