ԵՐԵՎԱՆ, 13 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. Չինաստանի Շանհայ և Շենժեն բորսաների հիմնական ինդեքսները նվազել են երեքամսյա նվազագույնի, ինչը պայմանավորված է ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև ռազմական էսկալացիայով, հաղորդում է ТАСС՝ հղում անելով առևտրային տվյալներին:
Շանհայ կոմպոզիտը նվազել է 2,06%-ով (մինչև 3,913.79 կետ), իսկ Շենժեն կոմպոնենտը՝ 3,48%-ով (մինչև 14,522.85 կետ): Կապույտ ֆիշերի CSI 300 ինդեքսը նվազել է 1,79%-ով (մինչև 4,695.38 կետ):
Բարձր տեխնոլոգիական ընկերությունների ինդեքսները նույնպես զգալի նվազում են ցուցաբերել: STAR կոմպոզիտ ինդեքսը նվազել է 4,36%-ով (մինչև 2,246.33 կետ), իսկ ChiNext-ը՝ 3,1%-ով (մինչև 3,723.52 կետ):
ԱՄՆ-ն և Իսրայելը սկսեցին պատերազմ Իրանի դեմ 2026 թվականի փետրվարի 28-ին: Հարվածների հետևանքով, այդ թվում, զոհվեց Իրանի գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեին: Հունիսին Վաշինգտոնը և Թեհրանը ստորագրեցին փոխըմբռնման հուշագիր, որը նախատեսում էր ռազմական գործողությունների անհապաղ դադարեցում բոլոր ճակատներում, այդ թվում՝ Լիբանում:
Այնուհետև Շվեյցարիայի Բյուրգենշտոկում տեղի ունեցան ԱՄՆ-ի և Իրանի բանակցություններ, որոնց միջնորդները Դոհան և Իսլամաբադն էին: Ինչպես նշվեց Քաթարի և Պակիստանի համատեղ հայտարարության մեջ, առաջին փուլում հանդիպումը անցել է դրական և կառուցողական մթնոլորտում, և հասվել է հուսադրող առաջընթացի, այդ թվում՝ ստեղծվել է հիմք հետագա տեխնիկական խորհրդակցությունների համար:
Սակայն հուլիսի 8-ի գիշերը ԱՄՆ-ն վերականգնեց լայնածավալ հարվածները Իրանի դեմ, մեղադրելով նրան ձեռք բերված պայմանավորվածությունների խախտման մեջ, որոնք վերաբերում էին Օրմուզի նեղուցին:

Биржевые индексы Китая упали до трехмесячного минимума
Основные индексы Шанхайской и Шэньчжэньской фондовых бирж снизились на фоне эскалации конфликта между США и Ираном
ЕРЕВАН, 13 июля. /АРКА/. Основные индексы Шанхайской и Шэньчжэньской фондовых бирж снизились до минимума последних трех месяцев на фоне вооруженной эскалации между США и Ираном, сообщает ТАСС со ссылкой на данные торгов.
Shanghai Composite опустился на 2,06% (до 3 913,79 пункта), а Shenzhen Component — на 3,48% (до 14 522,85 пункта). Индекс голубых фишек CSI 300 снизился на 1,79% (до 4 695,38 пункта).
Индексы высокотехнологических компаний продемонстрировали заметное снижение. Индекс STAR Composite упал на 4,36% (до 2 246,33 пункта), а ChiNext — на 3,1% (до 3 723,52 пункта).
США и Израиль начали войну с Ираном 28 февраля. В результате ударов с воздуха погиб в том числе верховный лидер Ирана Али Хаменеи. В июне Вашингтон и Тегеран подписали меморандум о взаимопонимании, предусматривающий немедленное прекращение боевых действий на всех фронтах, в том числе в Ливане.
Затем в швейцарском Бюргенштоке прошли переговоры США и Ирана при посредничестве Дохи и Исламабада по реализации меморандума. Как отмечалось в совместном заявлении Катара и Пакистана после первого раунда, встреча с участием представителей Ирана и США прошла в позитивной и конструктивной атмосфере, был достигнут обнадеживающий прогресс, в том числе создана основа для проведения дальнейших технических консультаций.
Однако в ночь на 8 июля США возобновили масштабные удары по Ирану, обвинив его в нарушении условий достигнутых договоренностей в части, касающейся Ормузского пролива.