Չինաստանի արտադրական ակտիվությունը հուլիսին անսպասելիորեն նվազել է
Չինաստանում հուլիսին արտադրական ակտիվությունն անսպասելիորեն կրճատվել է՝ առաջին անգամ ընթացիկ տարվա փետրվարից ի վեր, ինչը պայմանավորված է արտահանման ծավալների նվազմամբ, հաղորդում է CNBC-ն։ Արտադրական հատվածի պաշտոնական գնումների կառավարիչների ինդեքսը (PMI) հունիսի 50.3 կետից նվազել է մինչև 49.2 կետ՝ իջնելով 50 կետի սահմանագծից, որը տարանջատում է աճն ու անկումը։
Ցուցանիշի անկումը վերջ դրեց երեք ամիս շարունակված աճին, որը պայմանավորված էր այն հանգամանքով, որ ընկերությունները փորձում էին արագացնել մատակարարումները՝ մինչև ԱՄՆ-ի կողմից առևտրային մաքսատուրքերի բարձրացումը։ China Beige Book-ի տվյալներով՝ «ԱՄՆ մատակարարումները մի քանի ամիս անց առաջին անգամ նվազել են» այն բանից հետո, երբ հունիսին դրանք աճել էին 14%-ով, ինչը նախկինում նպաստել էր Չինաստանի ընդհանուր արտահանման 27% աճին։ Ձեռնարկությունները մինչև օրերս ակտիվորեն արտահանում էին ապրանքներ՝ ակնկալելով, որ ԱՄՆ իշխանությունները կսահմանեն լրացուցիչ մաքսատուրքեր։
Երկրորդ եռամսյակում Չինաստանի տնտեսությունը տարեկան արտահայտությամբ աճել է 4.3%-ով, ինչը վերջին ավելի քան երեք տարվա ամենադանդաղ աճի տեմպն է։ Երկրի ղեկավարությունը վերջին նիստում ընդունել է, որ տնտեսությունը բախվում է դժվարությունների, և խոստացել է արագացնել պետական բյուջեի ծախսերը։ Միաժամանակ Eurasia Group-ի փորձագետները նշում են, որ «պաշտոնյաները շարունակում են առաջնահերթություն տալ ռիսկերի զսպմանը, այլ ոչ թե կարճաժամկետ տնտեսական աճին»։

В Китае в июле производственная активность неожиданно сократилась впервые с февраля текущего года, что связано со снижением объемов экспорта, сообщает CNBC. Официальный индекс менеджеров по закупкам (PMI) в производственном секторе снизился с 50,3 пункта в июне до 49,2 пункта, опустившись ниже отметки в 50 пунктов, отделяющей рост от спада.
Снижение показателя положило конец трехмесячному росту, который был вызван тем, что компании пытались ускорить поставки перед повышением торговых пошлин со стороны США. Согласно данным China Beige Book, «поставки из США снизились впервые за несколько месяцев» после того, как в июне они выросли на 14%, что ранее способствовало росту общего экспорта Китая на 27%. Компании активно экспортировали товары до недавнего времени, ожидая, что власти США введут дополнительные пошлины.
Во втором квартале экономика Китая выросла на 4,3% в годовом исчислении, что является самым медленным темпом роста за более чем три года. Руководство страны на последнем заседании признало, что экономика сталкивается с трудностями, и пообещало ускорить расходы государственного бюджета. В то же время эксперты Eurasia Group отмечают, что «чиновники продолжают придавать приоритет сдерживанию рисков, а не краткосрочному экономическому росту».