Չինաստանը զգուշացրել է ԱՄՆ-ին ԱԲ ընկերությունների դեմ պատժամիջոցների հնարավոր հետևանքների մասին
Չինաստանը նախազգուշացրել է, որ կձեռնարկի «բոլոր անհրաժեշտ միջոցները», եթե ԱՄՆ-ը որոշի պատժամիջոցներ սահմանել ԱԲ ոլորտում գործող չինական ընկերությունների նկատմամբ՝ նրանց մեղադրելով ամերիկյան մոդելները սեփական համակարգերի ուսուցման համար ոչ իրավաչափ օգտագործելու մեջ։ Այս մասին գրում է Bloomberg-ը։
Չինաստանի առևտրի նախարարությունը երկուշաբթի քննադատել է Թրամփի վարչակազմի այն մեղադրանքները, ըստ որոնց՝ չինական ընկերությունները մոդելների գիտելիքի թորման միջոցով յուրացրել են ԱՄՆ-ի մտավոր սեփականությունը՝ կոչ անելով Վաշինգտոնին դադարեցնել «զրպարտչական արշավը» և պատժամիջոցների սպառնալիքները։
«Այս գործողությունները զուրկ են փաստական հիմքից և իրավական հիմնավորումից ու գործնականում երկակի չափանիշների դրսևորում են՝ հանդիսանալով ԱԲ ոլորտում գերիշխանության տիպական օրինակ», — ասվում է նախարարության հայտարարության մեջ։ «Չինաստանը կձեռնարկի բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ վճռականորեն պաշտպանելու իր օրինական իրավունքներն ու շահերը Չինաստանի շահերին էական վնաս պատճառող ցանկացած գործողությունից»։
Այս արձագանքն ավելի է սրում գիտելիքի թորման շուրջ վեճը։ Խոսքը մի մեծ լեզվային մոդելի ուսուցման մեթոդի մասին՝ մեկ այլ մոդելի աշխատանքի արդյունքների օգտագործմամբ։ ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենթն անցած շաբաթ հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ը մանրակրկիտ կուսումնասիրի չինական մոդելները՝ մտավոր սեփականության հնարավոր գողության նշաններ հայտնաբերելու համար։ Նա կրկնել էր OpenAI-ի և Anthropic PBC-ի մեղադրանքները, ըստ որոնց՝ նրանց չինացի մրցակիցներն օգտագործել են առաջատար ամերիկյան մոդելները՝ անհամեմատ ավելի ցածր ծախսերով մրցակից համակարգեր մշակելու նպատակով։
Նախարարությունը նշել է, որ որոշ չինական մոդելներ թողարկվել են իրենց ամերիկյան համարժեքների հետ գրեթե միաժամանակ և առաջատար հնարավորություններ են ցուցադրել այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսին է ֆրոնտենդ ծրագրավորումը։ Հայտարարությունում գիտելիքի թորումը բնութագրվել է որպես տարբեր ոլորտներում լայնորեն կիրառվող մեթոդ։ Միևնույն ժամանակ պնդվել է, որ ամերիկյան ԱԲ բազմաթիվ ընկերություններ իրենք են գիտելիքի թորման ենթարկել չինական մոդելները՝ առանց ընկերությունների անունները նշելու կամ ապացույցներ ներկայացնելու։
Նախարարությունը ԱՄՆ-ին կոչ է արել ամրապնդել ԱԲ-ի շուրջ երկխոսությունն ու հաղորդակցությունը, կատարելագործել տեխնոլոգիայի կառավարումը և համատեղ աջակցել դրա զարգացմանը։

Китай предупредил, что предпримет «все необходимые меры», если США решат ввести санкции против китайских компаний в области ИИ, обвиняя их в неправомерном использовании американских моделей для обучения своих систем. Об этом сообщает Bloomberg.
Министерство торговли Китая в понедельник раскритиковало обвинения администрации Трампа, согласно которым китайские компании присвоили интеллектуальную собственность США через отбор знаний моделей, призвав Вашингтон прекратить «клеветническую кампанию» и угрозы санкций.
«Эти действия лишены фактической основы и правового обоснования и на практике являются проявлением двойных стандартов, являясь типичным примером доминирования в области ИИ», — говорится в заявлении министерства. «Китай предпримет все необходимые меры для решительной защиты своих законных прав и интересов от любых действий, наносящих серьезный ущерб интересам Китая».
Этот ответ еще больше обостряет спор вокруг отбора знаний. Речь идет о методе обучения крупной языковой модели с использованием результатов работы другой модели. Министр финансов США Скотт Бейзент на прошлой неделе заявил, что США тщательно изучат китайские модели на предмет возможных признаков кражи интеллектуальной собственности. Он повторил обвинения OpenAI и Anthropic PBC, согласно которым их китайские конкуренты использовали ведущие американские модели для разработки конкурирующих систем с гораздо более низкими затратами.
Министерство отметило, что некоторые китайские модели были выпущены почти одновременно с их американскими аналогами и продемонстрировали передовые возможности в таких областях, как фронтенд-программирование. В заявлении отбор знаний охарактеризован как широко используемый метод в различных областях. В то же время утверждается, что многие американские компании ИИ сами подвергали китайские модели отбору знаний, не указывая названия компаний или предоставляя доказательства.
Министерство призвало США укрепить диалог и коммуникацию вокруг ИИ, улучшить управление технологиями и совместно поддерживать его развитие.