Չինաստանը մեծացրել է վերականգնվող էներգետիկայի ներդրումները
Չինաստանը զգալիորեն ավելացրել է ներդրումները վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում՝ «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնության շրջանակում։ Financial Times-ի փոխանցմամբ՝ տարվա առաջին կիսամյակում նախագծերի ֆինանսավորումը հասել է ռեկորդային 20.1 մլրդ դոլարի։
Queensland University-ի և Shanghai Green Finance & Development Center-ի հետազոտության համաձայն՝ այս ցուցանիշն արդեն գերազանցել է ամբողջ 2025 թվականի արդյունքը։ Ներդրումներից 11.8 մլրդ դոլարը բաժին է ընկել շինարարական նախագծերին, իսկ 8.3 մլրդ դոլարը՝ ուղղակի ներդրումներին։ Ծրագրի շրջանակում գործարքների ընդհանուր ծավալը կազմել է 126.3 մլրդ դոլար։
Փորձագետների գնահատմամբ՝ վերականգնվող էներգիայի ավելի ցածր արժեքը և էներգակիրների գների բարձր տատանողականությունը մեծացնում են Չինաստանի տեխնոլոգիաների մրցունակությունը։ Միաժամանակ աշխարհում աճում է էլեկտրաէներգետիկ ենթակառուցվածքների և արհեստական բանականության տվյալների մշակման կենտրոնների նկատմամբ պահանջարկը։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Մերձավոր Արևելքի հակամարտության հետևանքով Չինաստանից արևային վահանակների արտահանումն աճել է 80%-ով, իսկ լիթիում-իոնային մարտկոցներինը՝ 34%-ով՝ ուժեղացնելով երկրի դիրքերը վերականգնվող էներգետիկայի համաշխարհային շուկայում։

China Increases Investments in Renewable Energy
China has significantly increased its investments in the renewable energy sector under the "Belt and Road" initiative. According to the Financial Times, project financing in the first half of the year reached a record $20.1 billion.
Research from Queensland University and the Shanghai Green Finance & Development Center indicates that this figure has already surpassed the total for 2025. Of the investments, $11.8 billion went to construction projects, while $8.3 billion was allocated for direct investments. The total volume of transactions under the program amounted to $126.3 billion.
Experts estimate that the lower cost of renewable energy and high volatility in energy prices are increasing China's technological competitiveness. At the same time, there is a growing demand for electrical infrastructure and artificial intelligence data processing centers worldwide.
It was previously reported that due to the conflict in the Middle East, exports of solar panels from China increased by 80%, while exports of lithium-ion batteries rose by 34%, strengthening the country's position in the global renewable energy market.