Չինաստանը մեծացրել է վերականգնվող էներգետիկայի ներդրումները
Չինաստանը զգալիորեն ավելացրել է ներդրումները վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում՝ «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնության շրջանակում։ Financial Times-ի փոխանցմամբ՝ տարվա առաջին կիսամյակում նախագծերի ֆինանսավորումը հասել է ռեկորդային 20.1 մլրդ դոլարի։
Queensland University-ի և Shanghai Green Finance & Development Center-ի հետազոտության համաձայն՝ այս ցուցանիշն արդեն գերազանցել է ամբողջ 2025 թվականի արդյունքը։ Ներդրումներից 11.8 մլրդ դոլարը բաժին է ընկել շինարարական նախագծերին, իսկ 8.3 մլրդ դոլարը՝ ուղղակի ներդրումներին։ Ծրագրի շրջանակում գործարքների ընդհանուր ծավալը կազմել է 126.3 մլրդ դոլար։
Փորձագետների գնահատմամբ՝ վերականգնվող էներգիայի ավելի ցածր արժեքը և էներգակիրների գների բարձր տատանողականությունը մեծացնում են Չինաստանի տեխնոլոգիաների մրցունակությունը։ Միաժամանակ աշխարհում աճում է էլեկտրաէներգետիկ ենթակառուցվածքների և արհեստական բանականության տվյալների մշակման կենտրոնների նկատմամբ պահանջարկը։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Մերձավոր Արևելքի հակամարտության հետևանքով Չինաստանից արևային վահանակների արտահանումն աճել է 80%-ով, իսկ լիթիում-իոնային մարտկոցներինը՝ 34%-ով՝ ուժեղացնելով երկրի դիրքերը վերականգնվող էներգետիկայի համաշխարհային շուկայում։

Китай значительно увеличил инвестиции в сектор возобновляемой энергетики в рамках инициативы «Один пояс, один путь». По данным Financial Times, финансирование проектов в первой половине года достигло рекордных 20,1 миллиарда долларов.
Согласно исследованию Университета Квинсленда и Центра зеленых финансов и развития Шанхая, этот показатель уже превысил результаты всего 2025 года. Из инвестиций 11,8 миллиарда долларов пришлось на строительные проекты, а 8,3 миллиарда долларов — на прямые инвестиции. Общий объем сделок в рамках программы составил 126,3 миллиарда долларов.
Эксперты отмечают, что более низкая стоимость возобновляемой энергии и высокая волатильность цен на энергоресурсы повышают конкурентоспособность технологий Китая. В то же время растет спрос на энергетическую инфраструктуру и центры обработки данных искусственного интеллекта по всему миру.
Ранее сообщалось, что из-за конфликта на Ближнем Востоке экспорт солнечных панелей из Китая увеличился на 80%, а экспорт литий-ионных батарей — на 34%, что укрепило позиции страны на мировом рынке возобновляемой энергетики.