Չինաստանը կրկնապատկում է մաքուր էներգիայի արտադրությունը, մինչդեռ ածխի օգտագործումը շարունակում է աճել
Լուրեր | 2026/08/03 04:01
Չինաստանը մեծացնում է վերականգնվող էներգիայի արտադրությունը մինչև 1.8 միլիարդ տոննա
Չինաստանը նախատեսում է մինչև 2030 թվականը կրկնապատկել վերականգնվող էներգիայի արտադրությունը՝ հասնելով 1.8 միլիարդ տոննայի ստանդարտ ածխի համարժեքի, ինչը ենթադրում է մեծ ներդրումներ արևային, քամու, պահեստավորման, ջրային և կանաչ հիդրոգենի ոլորտներում:
Չինաստանը շարունակում է մնալ գլոբալ վերականգնվող էներգիայի արտադրության առաջատար, սակայն, չնայած արագ մաքուր էներգիայի աճին, երկիրը շարունակում է ընդլայնել ածխի արտադրությունը:
2024 թվականին Չինաստանը տեղադրել է մոտ 360 ԳՎ արևային և քամու էներգիայի հզորություն, ինչը կազմում է համաշխարհային ավելացումների 50%-ից ավելին:
Չինաստանի կառավարությունը նախատեսում է մինչև 2030 թվականը ավելացնել արևային և քամու էներգիայի արտադրությունը 53%-ով:
Չինաստանը նաև նպատակ ունի 570 ԳՎ ջրային էներգիայի հզորություն ունենալ մինչև 2030 թվականը:
Չինաստանի ածխի արտադրությունը աճել է 2026 թվականի սկզբին, ինչը կարող է վտանգել երկրի մաքուր էներգիայի նպատակները:

Китай планирует удвоить производство возобновляемой энергии до 1,8 миллиарда тонн стандартного угля к 2030 году, что поддерживается крупными инвестициями в ветровую, солнечную, гидроэнергию и зеленый водород.
Страна продолжает доминировать в глобальном развертывании возобновляемой энергии, имея крупнейшие в мире трубопроводы для солнечных и ветровых проектов. Несмотря на быстрый рост чистой энергии, Китай продолжает расширять угольную энергетику, что ставит под сомнение, сможет ли возобновляемая генерация удовлетворить его климатические цели.
В 2024 году Китай установил около 360 ГВт ветровой и солнечной энергии, что составило более 50% глобальных добавлений в этом году.
Китайская правительство объявило о планах увеличить производство солнечной и ветровой энергии на 53% к 2030 году.
Китай также нацелен на достижение 570 ГВт гидроэнергетической мощности к 2030 году.
Производство угля в Китае возросло в начале 2026 года, что может поставить под угрозу цели страны по сокращению выбросов.