Չինաստանը օրերս ներկայացրել է վերականգնվող էներգետիկայի զարգացման ծրագիր, որով առաջիկա հինգ տարվա ընթացքում հողմային և արևային էներգիայի արտադրությունը 53%-ով ավելացնելու պարտադիր նպատակային ցուցանիշ է սահմանվում:
Ծրագիրը նախատեսում է մինչև 2030 թվականը վերականգնվող էներգիայի ընդհանուր արտադրության ծավալը հասցնել 1.8 մլրդ տոննա պայմանական վառելիքի՝ 2025 թվականի 1.18 մլրդ տոննայի դիմաց:
Սա առաջին դեպքն է, երբ Չինաստանը «կանաչ» էներգետիկայի իր նպատակային ցուցանիշը դարձրել է պարտադիր:
Ծրագրի համաձայն՝ էներգիայի կուտակման համակարգերով ապահովված հողմային և արևային էներգետիկան մինչև 2030 թվականը պիկային բեռնվածության ժամանակ պետք է ապահովի տեղակայված հզորության 8%-ը:
Վերականգնվող աղբյուրները պետք է նաև ծածկեն էլեկտրաէներգիայի սպառման 20%-ը պահանջարկի կտրուկ աճի ժամանակահատվածներում:
Չինաստանը ծրագրում է մինչև 2030 թվականն ավելացնել վերականգնվող էներգետիկայի ավելի քան 300 գիգավատ պիկային հզորություն:
Խոսքը վերականգնվող էներգիայի այն հզորությունների մասին է, որոնք հնարավոր կլինի գործարկել պահանջարկի աճի ժամանակ:
Ծրագիրը նախատեսում է 150 մլն տոննա պայմանական վառելիքին համարժեք հողմային և արևային էներգիայի օգտագործում էներգետիկ ոլորտից դուրս:
Սա ներառում է վերականգնվող աղբյուրների վրա հիմնված ջեռուցումն ու հովացումը, ինչպես նաև «կանաչ» ջրածնի արտադրությունը:
Չինաստանը նպատակ ունի մինչև 2030 թվականին հիդրոէներգետիկայի հզորությունը հասցնել 570 ԳՎտ-ի՝ 2025 թվականի համար սահմանված 450 ԳՎտ նպատակային ցուցանիշի դիմաց:
Ծրագիրը նախատեսում է խորքային ջրերում ծովային հողմաէներգետիկ բազաների կառուցում:
Պեկինը նախատեսում է իրականացնել վերականգնվող էներգետիկայի մեգաբազաների փորձնական նախագծեր, որոնք կփոխանցեն 100% «կանաչ» էլեկտրաէներգիա:
Global Energy Monitor-ի տվյալներով՝ ներկայում հողմային և արևային էներգետիկան ապահովում է Չինաստանի գերբարձր լարման էլեկտրահաղորդման գծերով փոխանցվող էլեկտրաէներգիայի շուրջ 20%-ը:

Китай увеличит производство ветровой и солнечной энергии на 53%
Китай недавно представил программу развития возобновляемой энергетики, согласно которой в течение следующих пяти лет обязательный целевой показатель увеличения производства ветровой и солнечной энергии составит 53%.
Программа предполагает, что к 2030 году общий объем производства возобновляемой энергии достигнет 1,8 миллиарда тонн условного топлива по сравнению с 1,18 миллиарда тонн в 2025 году.
Это первый случай, когда Китай сделал свой целевой показатель «зеленой» энергетики обязательным.
Согласно программе, ветровая и солнечная энергия, обеспеченная системами накопления энергии, должна будет обеспечивать 8% установленной мощности в периоды пиковых нагрузок к 2030 году.
Возобновляемые источники также должны покрывать 20% потребления электроэнергии в периоды резкого роста спроса.
Китай планирует увеличить пиковую мощность возобновляемой энергетики более чем на 300 гигаватт к 2030 году.
Речь идет о мощностях возобновляемой энергетики, которые можно будет задействовать в условиях роста спроса.
Программа предполагает использование ветровой и солнечной энергии, эквивалентной 150 миллионам тонн условного топлива, вне энергетического сектора.
Это включает в себя отопление и охлаждение на основе возобновляемых источников, а также производство «зеленого» водорода, который, по заявлению Пекина, к 2030 году достигнет 2 миллионов метрических тонн в год.
Китай намерен увеличить мощность гидроэнергетики до 570 ГВт к 2030 году, по сравнению с целевым показателем 450 ГВт на 2025 год.
Программа также включает строительство морских ветряных энергетических баз в глубоких водах.
Пекин планирует реализовать экспериментальные проекты мегабаз возобновляемой энергетики, которые будут передавать 100% «зеленой» электроэнергии.
По данным Global Energy Monitor, в настоящее время ветровая и солнечная энергия обеспечивают около 20% электроэнергии, передаваемой по сверхвысоковольтным линиям электропередачи Китая.