Ծառուկյանին պատկանող ընկերությունների աշխատակիցները շարունակում են ակցիաները
Կալանավորված գործարար Գագիկ Ծառուկյանին պատկանող ընկերությունների բազմաթիվ աշխատակիցներն այս օրերին գրեթե ամենօրյա ռեժիմով բողոքի ակցիաներ են կազմակերպում՝ իրավապահներից պատասխաններ պահանջելով՝ երբ կհեռացնեն կապարակնիքները, որ իրենք կարողանան աշխատանքի անցնել և որ այս պահին խիստ անհրաժեշտ է՝ աշխատավարձ ստանալ:
Այսօր էլ իրենց աշխատավայրի փակ դռների մոտ էին հավաքվել անցած տարվա տվյալներով Հայաստանի 342-րդ ամենամեծ ընկերության՝ «Մուլտի տաբակ»-ի աշխատակիցները. թեև ընկերության գործերը մինչև իրավապհների այցն էլ լավ չէին շուկայական խնդիրների պատճառով, սակայն աշխատողներն ասում էին՝ աշխատավարձը կանոնավոր ստացել են, այժմ սպասում են հունիսի վճարումներին, մինչդեռ հուլիսը գրեթե կիսվել է:
«Հունիս ամիսը պետք է ստանանք... չենք ստացել, դե հասկանում ենք, որ կալանքի տակ են ամբողջ հաշիվները, հիմա ուզում ենք դրա հարցն էլ հասկանալ, որովհետև ժողովուրդը սպասում է, ուրիշ աշխատանք չի փնտրում, քանի որ մենք չենք փախնի, մենք հարմարվել ենք հիմնարկին», - ասաց հավաքվածներից մեկը:
Ընկերության ավագ լաբորանտ Մարիամ Մկրտչյանի ընտանիքն ապրում է իր ստացած աշխատավարձով. հարցնում է՝ ինչքա՞ն սպասի:
Արմենուհի Ենգոյանը այս ընկերություն է աշխատում հիմնադրումից սկսած, ստանում է 180-ից 200 հազար դրամ. «Չենք կարում ապրենք, ո՞նց ապրենք...»:
Ավագ օպերատոր Լիլիթ Դավթյանն ընտանիքի ֆինանսական բեռը կիսում է ամուսնու հետ, նա, սակայն, հիմնական գործ չունի. այժմ հարցականի տակ է նաև իր 150 հազար դրամ աշխատավարձը. «Մենք էլ ենք Հայաստանի քաղաքացի, չի կարելի մեզ տարանջատել, դրա համար պետք է մենք էլ չտուժենք»:
Իշխանափոխության հասնելու կարգախոսներով ընտրություններին մասնակցած Գագիկ Ծառուկյանի ընտանիքին պատկանող խոշոր ընկերությունները, որոնք նաև Հայաստանի ամենաշատ հարկերը վճարողների ցանկերում են, կապարակնքվեցին անցած երկուշաբթի: Իրավապահները ընկերություններ գնացին գրեթե միաժամանակ՝ երկուշաբթի առավոտյան, նույն ժամերին նրանք նաև Ծառուկյանի առանձնատանն էին, որտեղ չդիմադրող 70-ամյա գործարարին գետնին տապալեցին, ավելի ուշ ձերբակալեցին՝ մեղադրելով խարդախության և փողերի լվացման համար:
Այս ամենին նախորդել էին վարչապետ Փաշինյանի ուղիղ սպառնալիքները՝ Ծառուկյանին բանտ նետելու և ունեզրկելու մասին:
Ի՞նչ են իրավապահները փնտրում ընկերություններում
Ինչո՞ւ են իրավապահները հազարավոր աշխատակիցների, ըստ էությանմ հարկադիր պարապուրդի մատնել, ի՞նչ են փնտրում ընկերություններում, հնարավո՞ր չէ քննչական գործողություններն իրականացնել առանց աշխատանքները դադարեցնելու, ինչպես, օրինակ, կառավարության միջամտությամբ վերագործարկված Արարատի ցեմենտի գործարանում:
Անցած երկուշաբթի Քննչական կոմիտեն հայտնեց, թե առանձնապես խոշոր չափերով խարդախության, փողերի լվացման ու հարկեր չվճարելու դեպքերի քննության շրջանակում ավելի քան 70 հասցեներում խուզարկություններ են իրականացրել ու փաստաթղթեր, առարկաներ հայտնաբերել: Ինչո՞ւ են արդեն 9 օր շարունակ խոշոր ընկերությունների աշխատանքը դադարեցրել, պարզ չէ. Քննչական կոմիտեն հորդորում է գրավոր դիմել:
Իրավապահների՝ դռներին կպչուն ժապավենով փակցրած գրություններն էլ առանձնապես ոչինչ չեն բացահայտում. «Մուլտի տաբակ»-ի դռանը փակցրած գրությամբ ավագ քննիչ Սահակյանը գրել է, թե կատարված խուզարկությամբ փաթեթ են հայտնաբերել, թե ի՞նչ փաթեթ, ձևաթղթի այդ հատվածը չի լրացրել:
Աբովյան քաղաքում գործող «Մուլտի Սթոուն» ընկերությունը կապարակնքած քննիչ Վազգեն Բադալյանն էլ ստորագրված ձևաթղթով տեղեկացնում է, թե ինչ պատիժ է նախատեսված քննչական մարմնի աշխատանքը խոչընդոտելու համար, իսկ թե կոնկրետ ի՞նչ քննչական գործողություններ են ընթանում, ե՞րբ կավարտվեն ու մի քանի տասնյակ աշխատակիցները ե՞րբ գործի կգնան, պարզ չէ:
Քարերի մշակման գործարանի աշխատակիցներն այսօր նույնպես դրսում էին՝ պատասխաններ պահանջելով. նրանք նույնպես առայժմ հունիս ամսվա աշխատավարձը չեն ստացել:
Իրավապահների գործողությունների հետևանքով Գագիկ Ծառուկյանի ընկերություններում աշխատող շուրջ 10 հազար մարդ ավելի քան մեկ շաբաթ է, ըստ էության, հարկադիր պարապուրդի մեջ է. Ծառուկյանի փաստաբանները հայտնում են՝ խնդիրներին իրավական լուծումներ են փնտրում, թե ինչ քայլեր են նախապատրաստում, առայժմ չեն հայտնում:

Сотрудники компаний, принадлежащих Царукяну, продолжают акции
Сотрудники многочисленных компаний, принадлежащих Гагику Царукяну, в эти дни почти ежедневно организуют акции протеста, требуя от правоохранительных органов ответов на вопрос, когда снимут печати с предприятий, чтобы они могли вернуться к работе и получать зарплату, которая сейчас крайне необходима:
Сегодня у закрытых дверей своего рабочего места собрались сотрудники компании «Мульти табак», которая по данным прошлого года занимает 342-е место среди крупнейших компаний Армении. Хотя дела компании и до визита правоохранителей были не очень хороши из-за рыночных проблем, работники сообщали, что получали зарплату регулярно и теперь ждут выплат за июнь, в то время как июль уже почти половина.
«Мы должны получить зарплату за июнь... не получили, понимаем, что все счета под арестом, теперь хотим понять, когда это разрешится, потому что люди ждут, никто не ищет другую работу, потому что мы не уходим, мы привыкли к этому предприятию», - сказал один из собравшихся.
Старший лаборант Мариам Мкртчян живет на свою зарплату и спрашивает, сколько еще ждать:
Арменуй Енгоян работает в этой компании с момента ее основания, получает от 180 до 200 тысяч драмов. «Мы не можем жить, как мы можем жить...»:
Старший оператор Лилит Давтянян делит финансовое бремя с мужем, но у него нет основной работы. Теперь под вопросом и ее зарплата в 150 тысяч драмов. «Мы тоже граждане Армении, нас нельзя отделять, поэтому мы тоже не должны страдать»:
Крупные компании, принадлежащие семье Гагика Царукяна, которые также входят в список крупнейших налогоплательщиков Армении, были арестованы в понедельник. Правоохранительные органы пришли в компании почти одновременно в понедельник утром, в то же время они также были в резиденции Царукяна, где 70-летнего бизнесмена, не оказавшего сопротивления, повалили на землю, а затем арестовали, обвинив в мошенничестве и отмывании денег:
Этому предшествовали прямые угрозы премьер-министра Пашиняна о том, что Царукян будет брошен в тюрьму и лишен имущества:
Что ищут правоохранительные органы в компаниях
Почему правоохранительные органы фактически отправили тысячи сотрудников на принудительный простой, что они ищут в компаниях, разве нельзя проводить следственные действия без остановки работы, как, например, на заводе цемента в Арарате, который был перезапущен при вмешательстве правительства:
В понедельник Следственный комитет сообщил, что в рамках расследования случаев мошенничества, отмывания денег и неуплаты налогов были проведены обыски по более чем 70 адресам, изъяты документы и предметы. Почему уже 9 дней приостановлена работа крупных компаний, неясно. Следственный комитет призывает подавать письменные запросы:
Приклеенные к дверям правоохранительных органов уведомления также ничего не раскрывают. На двери «Мульти табак» старший следователь Сахакян написал, что в ходе обыска был изъят пакет, но что это за пакет, в уведомлении не указано:
Следователь Вазген Бадалян, арестовавший компанию «Мульти Стоун», также подписал уведомление о том, какое наказание предусмотрено за препятствование работе следственных органов, но какие конкретно следственные действия проводятся, когда они закончатся и когда несколько десятков сотрудников смогут вернуться к работе, неясно:
Сотрудники камнеобрабатывающего завода также были на улице, требуя ответов. Они также до сих пор не получили зарплату за июнь:
Из-за действий правоохранительных органов около 10 тысяч человек, работающих в компаниях Гагика Царукяна, находятся в принудительном простое уже более недели. Адвокаты Царукяна сообщают, что ищут юридические решения для этих проблем, но пока не сообщают, какие шаги они планируют предпринять.