Կալանավորված ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանին պատկանող մի շարք ընկերությունների աշխատակիցներ այսօր բողոքի ակցիաների են դուրս եկել՝ պետական մարմիններից պահանջելով բացել կապարակնքված դռներն ու թույլ տալ իրենց շարունակել աշխատել:
Երկուշաբթի՝ Ծառուկյանի ձերբակալությանը զուգահեռ խուզարկություններ էին նրան պատկանող բազմաթիվ ընկերություններում: Այնտեղից իրավապահները փաստաթղթեր ու համակարգիչներ առգրավեցին, դռներն էլ կապարակնքեցին:
Այսօր իրենց աշխատանքն էին պահանջում վերականգնել «Մուլտի Վելնես»-ի, «Եվրոմոթորս»-ի, ինչպես նաև «Օլիմպավան» մարզական կենտրոնի աշխատակիցներն ու մարզվողները:
Ըստ մեքենաների վաճառքով ու սպասարկմամբ զբաղվող «Եվրոմոթորս»-ի տնօրեն Աբրահամ Դանագուզյանի՝ քննիչներն առգրավել են իրենց երեք սերվերները՝ խզելով կապը միջազգային գործընկերների հետ:
«Մեր լրիվ աշխատանքը խաթարված է, ո՛չ կարող ենք պատվերներ անել, ո՛չ վաճառել», - պատմել է Դանագուզյանը՝ հավելելով, որ կալանքի տակ են հայտնվել նաև իրենց հաճախորդների 17 մեքենաները, որոնք այդ պահին ընկերությունում են եղել՝ սպասարկման նպատակով:
«Օլիմպավան» մարզական կենտրոնում են մարզվում տարբեր մարզաձևերի հայաստանյան և արտասահմանյան հավաքականներ:
ММА-ի մարզիչ Էրիկ Օհանյանի փոխանցմամբ՝ իրենց հավաքականում ընդգրկված մոտ 100 երեխաներ մեկ շաբաթ է զրկված են նորմալ պայմաններում մարզվելու հնարավորությունից, ստիպված բացօթյա պարապմունքներ են անում, այնինչ ММА-ի դեպքում մարզումը տատամիի վրա է:
«Մուլտի Վելնես»-ի աշխատակիցներն էլ ընդգծում էին, որ շատերը տան վարձը տալու, օրվա հացի խնդիր ու վարկեր ունեն, սակայն իրենց անհասկանալի պատճառներով հարկադիր պարապուրդի են մատնված:
Իրավապահները կապարակնքել էին նաև Ծառուկյանին պատկանող «Արարատցեմենտ»-ը, սակայն հինգշաբթի օրը՝ աշխատակիցների բողոքի ակցիայից հետո, նրանց թույլատրեցին վերսկսել աշխատանքը:
Քննչական կոմիտեն Ծառուկյանին մեղադրում է առանձնապես խոշոր չափերով խարդախություն և փողերի լվացում կատարելու մեջ: Մեղադրանքն առնչվում երկու տարի առաջ բացված Իրանի առևտրի կենտրոնին, որտեղ ներկայացված պետք է լինեին իրանական շուկայի խոշորագույն արտադրողները՝ նավթի, գազի, դեղագործության ու շինարարության ոլորտներում: Առևտրի կենտրոնի ծրագիրը տապալվել է, իրավապահներն էլ պնդում են, թե Ծառուկյանը կազմակերպել և ղեկավարել է հանցավոր խումբ, որը Իրան-Հայաստան լոգիստիկ կապեր ստեղծելու պատրվակով, խաբեությամբ ու փաստաթղթեր կեղծելով, իրանական ընկերություններից հափշտակել է 52 միավոր տրանսպորտ, տեխնիկա և ապրանքներ՝ պատճառելով շուրջ 22 միլիոն դոլարի վնաս:

Employees of several companies owned by the arrested leader of the Prosperous Armenia Party, Gagik Tsarukyan, have gone on protests today, demanding that state authorities open the sealed doors and allow them to continue working:
On Monday, simultaneous with Tsarukyan's arrest, searches were conducted in several of his companies. Law enforcement seized documents and computers, and the doors were sealed:
Today, employees of «Multi Wellness», «Euromotors», and the «Olimpavan» sports center demanded to restore their jobs:
According to Abraham Danaguzyan, director of «Euromotors», investigators seized three of their servers, severing ties with international partners:
«Our entire operation is disrupted; we cannot place orders or sell,» Danaguzyan said, adding that 17 cars belonging to their clients were also seized, which were in the company for servicing at that time:
Various national and foreign teams train at the «Olimpavan» sports center:
According to MMA coach Erik Ohanyan, about 100 children from their team have been deprived of the opportunity to train in normal conditions for a week, having to conduct outdoor training, while MMA training should take place on a tatami:
Employees of «Multi Wellness» also emphasized that many of them have issues with paying rent, daily bread, and loans, but for unclear reasons, they are forced to be idle:
Law enforcement also sealed «Araratcement», owned by Tsarukyan, but on Thursday, after the protest of employees, they were allowed to resume work:
The Investigative Committee accuses Tsarukyan of committing large-scale fraud and money laundering. The charges relate to a trading center in Iran that was supposed to feature major Iranian market producers in oil, gas, pharmaceuticals, and construction. The trading center project failed, and law enforcement claims that Tsarukyan organized and led a criminal group that, under the pretext of establishing logistics links between Iran and Armenia, fraudulently and by forging documents, stole 52 units of transport, equipment, and goods, causing damage of about 22 million dollars: