Կալանավորված ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանին պատկանող մի շարք ընկերությունների աշխատակիցներ այսօր բողոքի ակցիաների են դուրս եկել՝ պետական մարմիններից պահանջելով բացել կապարակնքված դռներն ու թույլ տալ իրենց շարունակել աշխատել:
Երկուշաբթի՝ Ծառուկյանի ձերբակալությանը զուգահեռ խուզարկություններ էին նրան պատկանող բազմաթիվ ընկերություններում: Այնտեղից իրավապահները փաստաթղթեր ու համակարգիչներ առգրավեցին, դռներն էլ կապարակնքեցին:
Այսօր իրենց աշխատանքն էին պահանջում վերականգնել «Մուլտի Վելնես»-ի, «Եվրոմոթորս»-ի, ինչպես նաև «Օլիմպավան» մարզական կենտրոնի աշխատակիցներն ու մարզվողները:
Ըստ մեքենաների վաճառքով ու սպասարկմամբ զբաղվող «Եվրոմոթորս»-ի տնօրեն Աբրահամ Դանագուզյանի՝ քննիչներն առգրավել են իրենց երեք սերվերները՝ խզելով կապը միջազգային գործընկերների հետ:
«Մեր լրիվ աշխատանքը խաթարված է, ո՛չ կարող ենք պատվերներ անել, ո՛չ վաճառել», - պատմել է Դանագուզյանը՝ հավելելով, որ կալանքի տակ են հայտնվել նաև իրենց հաճախորդների 17 մեքենաները, որոնք այդ պահին ընկերությունում են եղել՝ սպասարկման նպատակով:
«Օլիմպավան» մարզական կենտրոնում են մարզվում տարբեր մարզաձևերի հայաստանյան և արտասահմանյան հավաքականներ:
ММА-ի մարզիչ Էրիկ Օհանյանի փոխանցմամբ՝ իրենց հավաքականում ընդգրկված մոտ 100 երեխաներ մեկ շաբաթ է զրկված են նորմալ պայմաններում մարզվելու հնարավորությունից, ստիպված բացօթյա պարապմունքներ են անում, այնինչ ММА-ի դեպքում մարզումը տատամիի վրա է:
«Մուլտի Վելնես»-ի աշխատակիցներն էլ ընդգծում էին, որ շատերը տան վարձը տալու, օրվա հացի խնդիր ու վարկեր ունեն, սակայն իրենց անհասկանալի պատճառներով հարկադիր պարապուրդի են մատնված:
Իրավապահները կապարակնքել էին նաև Ծառուկյանին պատկանող «Արարատցեմենտ»-ը, սակայն հինգշաբթի օրը՝ աշխատակիցների բողոքի ակցիայից հետո, նրանց թույլատրեցին վերսկսել աշխատանքը:
Քննչական կոմիտեն Ծառուկյանին մեղադրում է առանձնապես խոշոր չափերով խարդախություն և փողերի լվացում կատարելու մեջ: Մեղադրանքն առնչվում երկու տարի առաջ բացված Իրանի առևտրի կենտրոնին, որտեղ ներկայացված պետք է լինեին իրանական շուկայի խոշորագույն արտադրողները՝ նավթի, գազի, դեղագործության ու շինարարության ոլորտներում: Առևտրի կենտրոնի ծրագիրը տապալվել է, իրավապահներն էլ պնդում են, թե Ծառուկյանը կազմակերպել և ղեկավարել է հանցավոր խումբ, որը Իրան-Հայաստան լոգիստիկ կապեր ստեղծելու պատրվակով, խաբեությամբ ու փաստաթղթեր կեղծելով, իրանական ընկերություններից հափշտակել է 52 միավոր տրանսպորտ, տեխնիկա և ապրանքներ՝ պատճառելով շուրջ 22 միլիոն դոլարի վնաս:

Сотрудники ряда компаний, принадлежащих арестованному лидеру БХК Гагику Царукяну, сегодня вышли на акции протеста, требуя от государственных органов открыть запечатанные двери и позволить им продолжить работу:
В понедельник, одновременно с арестом Царукяна, в нескольких его компаниях прошли обыски. Правоохранительные органы изъяли документы и компьютеры, а двери были запечатаны:
Сегодня требовали восстановить свою работу сотрудники «Мульти Велнес», «Евромоторс» и спортивного центра «Олимпаван»:
По словам директора «Евромоторс» Абраама Данагузяна, следователи изъяли три их сервера, прервав связь с международными партнерами:
«Наша работа полностью нарушена, мы не можем ни делать заказы, ни продавать», - рассказал Данагузян, добавив, что под арестом также оказались 17 автомобилей клиентов, которые в тот момент находились в компании на обслуживании:
В спортивном центре «Олимпаван» тренируются сборные команды Армении и зарубежья по различным видам спорта:
По словам тренера ММА Эрика Оганяна, около 100 детей из их сборной уже неделю лишены возможности тренироваться в нормальных условиях, им приходится заниматься на улице, в то время как тренировки по ММА должны проходить на татами:
Сотрудники «Мульти Велнес» также подчеркивали, что многие из них имеют проблемы с оплатой аренды жилья, ежедневным питанием и кредитами, но по непонятным причинам находятся в вынужденном простое:
Правоохранительные органы также запечатали принадлежащий Царукяну «Араратцемент», однако в четверг, после акции протеста сотрудников, им разрешили возобновить работу:
Следственный комитет обвиняет Царукяна в мошенничестве в особо крупном размере и отмывании денег. Обвинение связано с торговым центром в Иране, который был открыт два года назад, где должны были быть представлены крупнейшие производители иранского рынка в области нефти, газа, фармацевтики и строительства. Проект торгового центра провалился, и правоохранительные органы утверждают, что Царукян организовал и возглавил преступную группу, которая, под предлогом создания логистических связей между Ираном и Арменией, обманом и подделкой документов похитила 52 единицы транспорта, техники и товаров, причинив ущерб на сумму около 22 миллионов долларов: