Ծառուկյանի նկատմամբ նոր հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել
ԲՀԿ առաջնորդ, գործարար Գագիկ Ծառուկյանի նկատմամբ նոր հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել՝ հարկերից խուսափելու հոդվածով, լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտնել է փաստաբան Էմին Խաչատրյանը:
Նրա փոխանցմամբ՝ գործը կապված է Երևանի «Արարատ» կոնյակի-գինու, օղու կոմբինատի հետ: Նախօրեին Քննչական կոմիտեն հայտնել էր կոմբինատի տնօրենի ձերբակալության մասին:
«Սա ավելի զավեշտալի դեպ է, որովհետև կարծում եմ՝ բոլորին հայտնի է, որ պարոն Ծառուկյանը դեռ 2003 թվականից, երբ ընտրվել է Ազգային ժողովի պատգամավոր, իր բիզնեսները հանձնել է կառավարման, ու այդ բիզնեսների կառավարման հետ որևէ առնչություն առ այսօր չունի», - նշեց փաստաբանը:
Գագիկ Ծառուկյանն ինքն էր դեռ 2019-ին հայտարարել, որ իր հիմնադրած որևէ առևտրային կազմակերպությունում որևէ պաշտոն չի զբաղեցնում, դրանցից որևէ մեկի կառավարմանն անձամբ չի մասնակցում: Ծառուկյանի խոսքով՝ դրանք հանձնել է հավատարմագրային կառավարման, իր գործունեությունը համապատասխանում է օրենքին։
Գագիկ Ծառուկյանը երեկ մինչև ուշ երեկո Քննչական կոմիտեում էր. նրան երրորդ անգամ Ազգային անվտանգության ծառայության մեկուսարանից հարցաքննության էին բերել: Փաստաբանի փոխանցմամբ՝ տեղի է ունեցել երկու առերեսում:
«Նախորդ առերեսման շարունակությունը, լրացուցիչ առերեսում և Իրանի Իսլամական հանրապետության երկու եղբայրների հետ առերեսումներ», - ասաց Խաչատրյանը:
Դատախազությունն ավելի վաղ դադարեցրել է ընտրություններից երկու օր անց Գագիկ Ծառուկյանին առաջադրված՝ առանձնապես խոշոր չափերով հարկերից խուսափելու մեղադրանքը. ինչպես փոխանցել էր «Բարգավաճ Հայաստան»-ի առաջնորդի փաստաբան Երեմ Սարգսյանը, «ապօրինի լինելու հիմքով»:
Կալանավորված Գագիկ Ծառուկյանն այժմ մեղադրվում է նաև առանձնապես խոշոր չափերով խարդախություն և փողերի լվացում կատարելու համար:

Leader of the Prosperous Armenia Party and businessman Gagik Tsarukyan is facing a new public criminal prosecution for tax evasion, as reported by his lawyer Emin Khachatryan during a press briefing:
According to him, the case is related to the Yerevan Ararat brandy-wine and vodka factory. The Investigative Committee announced the arrest of the factory director the day before:
"This is a more absurd case because I believe everyone knows that Mr. Tsarukyan has handed over his businesses to management since 2003, when he was elected as a member of the National Assembly, and has had no connection to the management of those businesses to this day," noted the lawyer:
Gagik Tsarukyan himself stated back in 2019 that he does not hold any position in any of his founded commercial organizations and does not personally participate in the management of any of them. According to Tsarukyan, they have been handed over to fiduciary management, and his activities comply with the law.
Yesterday, Gagik Tsarukyan was at the Investigative Committee until late evening; he was brought in for questioning for the third time from the isolation facility of the National Security Service. According to the lawyer, two confrontations took place:
"Continuation of the previous confrontation, additional confrontation, and confrontations with two brothers from the Islamic Republic of Iran," said Khachatryan:
The prosecution had previously suspended the charges against Gagik Tsarukyan for tax evasion in particularly large amounts, which were brought two days after the elections, as reported by the lawyer of the leader of the Prosperous Armenia Party, Yerem Sargsyan, "on the grounds of illegality":
Currently detained Gagik Tsarukyan is also accused of committing particularly large-scale fraud and money laundering: