Ծառուկյանի նկատմամբ նոր հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել
ԲՀԿ առաջնորդ, գործարար Գագիկ Ծառուկյանի նկատմամբ նոր հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել՝ հարկերից խուսափելու հոդվածով, լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտնել է փաստաբան Էմին Խաչատրյանը:
Նրա փոխանցմամբ՝ գործը կապված է Երևանի «Արարատ» կոնյակի-գինու, օղու կոմբինատի հետ: Նախօրեին Քննչական կոմիտեն հայտնել էր կոմբինատի տնօրենի ձերբակալության մասին:
«Սա ավելի զավեշտալի դեպ է, որովհետև կարծում եմ՝ բոլորին հայտնի է, որ պարոն Ծառուկյանը դեռ 2003 թվականից, երբ ընտրվել է Ազգային ժողովի պատգամավոր, իր բիզնեսները հանձնել է կառավարման, ու այդ բիզնեսների կառավարման հետ որևէ առնչություն առ այսօր չունի», - նշեց փաստաբանը:
Գագիկ Ծառուկյանն ինքն էր դեռ 2019-ին հայտարարել, որ իր հիմնադրած որևէ առևտրային կազմակերպությունում որևէ պաշտոն չի զբաղեցնում, դրանցից որևէ մեկի կառավարմանն անձամբ չի մասնակցում: Ծառուկյանի խոսքով՝ դրանք հանձնել է հավատարմագրային կառավարման, իր գործունեությունը համապատասխանում է օրենքին։
Գագիկ Ծառուկյանը երեկ մինչև ուշ երեկո Քննչական կոմիտեում էր. նրան երրորդ անգամ Ազգային անվտանգության ծառայության մեկուսարանից հարցաքննության էին բերել: Փաստաբանի փոխանցմամբ՝ տեղի է ունեցել երկու առերեսում:
«Նախորդ առերեսման շարունակությունը, լրացուցիչ առերեսում և Իրանի Իսլամական հանրապետության երկու եղբայրների հետ առերեսումներ», - ասաց Խաչատրյանը:
Դատախազությունն ավելի վաղ դադարեցրել է ընտրություններից երկու օր անց Գագիկ Ծառուկյանին առաջադրված՝ առանձնապես խոշոր չափերով հարկերից խուսափելու մեղադրանքը. ինչպես փոխանցել էր «Բարգավաճ Հայաստան»-ի առաջնորդի փաստաբան Երեմ Սարգսյանը, «ապօրինի լինելու հիմքով»:
Կալանավորված Գագիկ Ծառուկյանն այժմ մեղադրվում է նաև առանձնապես խոշոր չափերով խարդախություն և փողերի լվացում կատարելու համար:

Возбуждено новое уголовное дело против Царукяна
Лидер БГК, бизнесмен Гагик Царукян стал объектом нового уголовного преследования за уклонение от уплаты налогов, сообщил журналистам адвокат Эмин Хачатрян:
По его словам, дело связано с Ереванским коньячно-винным и водочным комбинатом «Арарат». На днях Следственный комитет сообщил о задержании директора комбината:
«Это более абсурдный случай, потому что, я думаю, всем известно, что господин Царукян с 2003 года, когда был избран депутатом Национального собрания, передал свои бизнесы в управление и не имеет никакого отношения к управлению этими бизнесами до сих пор», - отметил адвокат:
Сам Гагик Царукян еще в 2019 году заявил, что не занимает никаких должностей в своих коммерческих организациях и не участвует в управлении ни одной из них. По словам Царукяна, они переданы в доверительное управление, его деятельность соответствует закону.
Гагик Царукян вчера до позднего вечера находился в Следственном комитете: его в третий раз привезли на допрос из изолятора Национальной безопасности. По словам адвоката, состоялось два очных свидания:
«Продолжение предыдущего очного свидания, дополнительное очное свидание и очные свидания с двумя братьями из Исламской Республики Иран», - сказал Хачатрян:
Ранее прокуратура приостановила обвинение Гагика Царукяна в уклонении от уплаты налогов в особо крупном размере, выдвинутое через два дня после выборов, как сообщил адвокат лидера «Процветающей Армении» Ерем Саргсян, «по причине незаконности»:
Задержанный Гагик Царукян теперь также обвиняется в мошенничестве в особо крупном размере и отмывании денег: