Ծառուկյանի ընկերությունների աշխատակիցների բողոքի ակցիաները
Կալանավորված գործարար Գագիկ Ծառուկյանի ընտանիքին պատկանող մի շարք խոշոր ընկերություններ արդեն ուղիղ մեկ շաբաթ է՝ չեն աշխատում, աշխատակիցներն, ըստ էության, հարկադիր պարապուրդի մեջ են. այսօր «Արարատի» կոնյակի, գինու և օղու կոմբինատի աշխատակիցները հավաքվել էին ընկերության կապարակնքված դռան առջև՝ պահանջելով թույլ տալ վերսկսել աշխատանքը:
«Ուղիղ մեկ շաբաթ է՝ մենք այս անորոշ վիճակում ենք, անհասկանալի, չենք հասկանում՝ ինչ է կատարվում», - ասաց նրանցից մեկը:
Գործարանի հարյուրավոր աշխատակիցներից Գայանե Իսպիրյանը, որն աշխատում է շշալցման արտադրամասում անցած երկուշաբթի տեղի ունեցած իրադարձություններն իր աչքերով է տեսել. առավոտ շուտ իրավապահները եկան ու իրենց թույլ չտվեցին ներս մտնել: Կինը պնդում է՝ թող իրավապահները քննություն անցկացնեն՝ առանց ընկերության աշխատանքը դադարեցնելու:
Այս ընկերությունում արդեն 20 տարի աշխատող Ժասմենա Վեզիրյանը շուրջ 200 հազար դրամ աշխատավարձ է ստանում, ամուսինն առողջական խնդիրների պատճառով չի աշխատում, տանը խնամում են նաև իր 90-անց սկեսրայրին՝ իր ու որդու աշխատավարձով:
«Վաղը բանկի օրն է, ո՞վ է վճարելու մեզ, մենք խնդիրներ կունենանք, դրա համար խնդրում եմ մեր վարչապետին՝ ուղղակի այս հարցին շուտ լուծում տա, մենք ընդամենը մեր աշխատանքն ենք ուզում», - ասաց նա:
Աշխատավարձերը թեև մինչ իրավապահների գործողությունները հասցրել են ստանալ, սակայն դեռ գումար պետք է փոխանցեն իրենց:
Երևանի «Արարատ» կոնյակի, գինու և օղու կոմբինատը Հայաստանի խոշոր հարկատուների ցանկում 2025-ի տվյալներով 357-րդն է՝ վճարած շուրջ մեկ միլիարդ դրամի հարկերով. իրավապահները գնացին ոչ միայն այս, այլև Ծառուկյաններին պատկանող մի շարք այլ ընկերություններ ու կապարակնքեցին դռները:
«Մուլտի Սթոուն» ընկերության աշխատակիցներն այսօր նույնպես հավաքվել էին՝ պատասխաններ պահանջելով. ե՞րբ կկարողանան աշխատանքի վերադառնալ:
Չի գործում նաև 2025-ի տվյալներով Հայաստանի 80-րդ ամենամեծ ընկերությունը՝ «Փարավոն» ռեստորանը՝ շուրջ 4.5 միլիարդ դրամ վճարած հարկերով. այսօր ռեստորանի ու հարևանությամբ գործող «Մուլտի Գրանդ» հյուրանոցի աշխատակիցները նույնպես ակցիա իրականացրին:
Պահանջը նույնն է՝ վերաբացել ընկերությունները:
Անցած շաբաթ կանգնել էր նաև Արարատի ցեմենտի գործարանի արտադրությունը, սակայն աշխատակիցների բողոքի ակցիայից հետո կառավարության միջամտությամբ թույլատրեցին վերսկսել աշխատանքը:
Այսօր Պետական եկամուտների կոմիտեն Ծառուկյաններին պատկանող գործարանում հարկերից խուսափելու դեպքերի մասին է հայտարարել. հարկային մարմինը պնդում է, թե պետությանը ավելի քան 400 միլիոն դրամի վնաս են հասցրել:

Протесты сотрудников компаний Царукяна
Крупные компании, принадлежащие арестованному бизнесмену Гагику Царукяну, уже неделю не работают, и сотрудники фактически находятся в вынужденном простое. Сегодня работники коньячного, винного и водочного завода "Арарат" собрались перед запечатанными дверями компании, требуя разрешить им возобновить работу.
«Мы уже неделю находимся в этой неопределенной ситуации, не понимаем, что происходит», - сказал один из них.
Гаяне Испирян, работница завода, которая была свидетелем событий, произошедших в понедельник, утверждает, что утром пришли правоохранительные органы и не позволили им войти. Она настаивает на том, чтобы правоохранительные органы провели расследование без остановки работы компании.
Жасмена Везирян, работающая в этой компании уже 20 лет, получает зарплату около 200 тысяч драмов. Ее муж не работает из-за проблем со здоровьем, и она также ухаживает за своим 90-летним свекром.
«Завтра день выплаты зарплаты, кто нас будет оплачивать, у нас будут проблемы, поэтому я прошу нашего премьер-министра решить этот вопрос как можно скорее, мы просто хотим нашу работу», - сказала она.
Хотя зарплаты были выплачены до действий правоохранительных органов, им все еще нужно получить деньги.
Коньячный, винный и водочный завод "Арарат" занимает 357-е место в списке крупных налогоплательщиков Армении по данным 2025 года, уплатив около одного миллиарда драмов налогов. Правоохранительные органы также пришли в несколько других компаний, принадлежащих Царукяну, и запечатали двери.
Работники компании "Мульти Стоун" также сегодня собрались, требуя ответов о том, когда они смогут вернуться к работе.
Не работает также ресторан "Паравон", который по данным 2025 года является 80-й крупнейшей компанией в Армении, уплативший около 4,5 миллиарда драмов налогов. Сегодня работники ресторана и соседнего отеля "Мульти Гранд" также провели акцию протеста.
Требование одно и то же - открыть компании.
На прошлой неделе также была остановлена работа цементного завода "Арарат", но после акции протеста работников правительство вмешалось и разрешило возобновить работу.
Сегодня Государственная налоговая служба объявила о случаях уклонения от уплаты налогов на заводе, принадлежащем Царукяну, утверждая, что государству был причинен ущерб более чем на 400 миллионов драмов.