Ծառուկյանը քննադատել է իր ընկերությունների «օրինախախտ» փակումը
Բիզնեսմեն և ընդդիմադիր առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը չորեքշաբթի օրը քննադատել է Հայաստանի իշխանություններին՝ իր ընկերությունների բազմաթիվ փակման համար, որը տեղի է ունեցել ընտրություններից հետո, ինչպես խոստացել էր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Օրենքի ուժերը փնտրել և փակել են նրանց գրասենյակները հուլիսի 6-ին, երբ Ծառուկյանը ձերբակալվել է՝ քաղաքական շարժառիթներով մերժված մեղադրանքներով: Այդ ընկերություններից միայն մեկին, Հայաստանի միակ խոշոր ցեմենտի գործարանին, թույլ է տրվել վերականգնել իր գործունեությունը: Ծառուկյանի «Մուլտի Գրուպ» ընկերության այլ կազմակերպություններում աշխատող հազարավոր մարդիկ դեռևս աշխատանք չունեն:
«Այս օրերին ինձ համար ամենացավալի բանն այն է, որ բոլոր ընկերություններում, որոնք կապված են ինձ հետ, մարդիկ զրկված են աշխատանքի գնալու և իրենց օրական հացը վաստակելու հնարավորությունից»,- ասել է Ծառուկյանը բանտից տարածած հայտարարությունում:
«Բոլորին պարզ է, որ այդ ձեռնարկությունները ապօրինի փակվել են ինձ ցավ պատճառելու նպատակով: Ես ուզում եմ հույս հայտնել, որ մի օրReason-ը կվերադառնա և նրանք կդադարեն խոչընդոտել այդ ձեռնարկությունների աշխատանքը»,- ավելացրել է 69-ամյա գործարարը, որը ղեկավարում է ընդդիմադիր «Ծաղկուն Հայաստան» կուսակցությունը:
Ծառուկյանը մեղադրվում է 2022-2024 թվականներին իրանական բիզնես գործընկերներին խաբելու մեջ: Նա պնդում է, որ մեղադրանքները «ոչ մի կապ չունեն» ընկերությունների փակման հետ:
Մինչ այժմ իշխանությունները բացատրել են միայն ցեմենտի գործարանի և Երևանի կենտրոնում գտնվող «Մուլտի Ուելնես» մեծ մարզասրահի պարտադիր փակումը: Պետական եկամուտների կոմիտեն մեղադրել է երկու ընկերություններին հարկերից խուսափելու մեջ:
Հայաստանի Քննչական կոմիտեն, որը կենտրոնական դեր է խաղում քրեական գործընթացներում, չհայտնեց, թե երբ «Մուլտի Ուելնես» կենտրոնը և Ծառուկյանի մյուս ընկերությունները կկարողանան վերականգնել իրենց աշխատանքը: Նրանց աշխատակիցների մի քանի օր շարունակ բողոքի ցույցեր են անցկացրել ընկերությունների տարածքներում:
«Երբ մենք կկարողանանք աշխատել?» հարցնում է մի կին, որը աշխատում է Երևանի մերձակայքում գտնվող «Մուլտի Սթոուն» քարախցիկում: «Այս գործարանը մեր միակ եկամտի աղբյուրն է»: Մյուս մի տղամարդ աշխատակիցը զգուշացրել է, որ բողոքողները ավելի ծայրահեղ գործողություններ կձեռնարկեն, եթե իշխանությունները շարունակեն նրանց աշխատանքից զրկել: «Մեր ընտանիքները մեզ հետ են և, անպայման, կմիանան մեզ»,- ասել է նա:
Ծառուկյանի ներկայացուցիչները պնդում են, որ Փաշինյանի հայտարարությունները ապացուցում են, որ հետաքննողները գործում են նրա քաղաքական շարժառիթներով հրամաններով: Նրանց համաձայն, «Մուլտի Գրուպ»-ը այժմ ծրագրում է վիճարկել փակումները տեղական և միջազգային դատարաններում:

Бизнесмен и оппозиционный лидер Гагик Царукян в среду раскритиковал армянские власти за фактическое закрытие десятков его компаний в рамках обещанного премьер-министром Николом Пашиняном поствыборного преследования.
Правоохранительные органы провели обыски и закрыли их офисы 6 июля, продемонстрировав арест Царукяна по обвинениям, которые он отверг как политически мотивированные. Только одна из этих компаний, единственный крупный цементный завод Армении, смогла возобновить свою работу. Тысячи людей, работающие в других предприятиях Царукяна «Мульти Груп», остаются без работы.
«Самое болезненное для меня в эти дни - это то, что люди во всех компаниях, связанных со мной, лишены возможности пойти на работу и заработать себе на хлеб», - сказал Царукян в заявлении, выпущенном из тюрьмы.
«Всем ясно, что эти предприятия были незаконно остановлены, чтобы причинить мне боль. Я хочу выразить надежду, что разум в конце концов будет восстановлен, и они прекратят мешать работе этих предприятий», - добавил 69-летний магнат, возглавляющий оппозиционную партию «Процветающая Армения» (БHK).
Царукян обвиняется в мошенничестве с иранскими бизнес-партнерами в 2022-2024 годах. Он утверждает, что обвинения «никак не связаны» с закрытием компаний.
На данный момент власти объяснили только принудительное закрытие цементного завода и крупного фитнес-центра «Мульти Уэлнес», расположенного в центре Еревана. Государственный налоговый комитет обвинил обе компании в уклонении от уплаты налогов.
Армянский Следственный комитет, который играет центральную роль в уголовных процессах, в среду не стал говорить о том, когда фитнес-центр «Мульти Уэлнес» и другие фирмы, принадлежащие Царукяну, смогут возобновить свою работу. За последние дни множество их сотрудников провели протесты у помещений компаний.
«Когда нам разрешат работать?» - спросила женщина, работающая на заводе по обработке камня «Мульти Стоун» недалеко от Еревана. «Этот завод - наш единственный источник дохода». Другой работник предупредил, что протестующие предпримут более решительные действия, если власти продолжат удерживать их без работы. «Наши семьи с нами и обязательно присоединятся к нам», - сказал он службе армянского радио RFE/RL.
БHK была одной из трех основных оппозиционных групп, которые участвовали в парламентских выборах в Армении 7 июня и обвинили Пашиняна в фальсификации выборов. Пашинян пообещал посадить и «лишить собственности» их лидеров даже до объявления официальных результатов выборов, которые принесли победу его партии.
Представители Царукяна утверждают, что заявления Пашиняна доказывают, что следователи действуют по его политически мотивированным приказам. По их словам, «Мульти Груп» теперь планирует оспорить закрытия в местных и международных судах.