Ճապոնիայի lawmakers-ը ընդունել է պատմական օրենք, որը կրիպտոարժույթները դասակարգում է որպես ֆինանսական արտադրանք։
- Կրիպտոարժույթները տեղափոխվում են վճարային գործիքների ռեժիմից ներդրումային շրջանակի, որը նախատեսված է 2027 թվականին:
- Օրենքը բացում է ճանապարհը հնարավոր բիթքոյնի ETF-ների համար, ավելացնում է պատիժները չգրանցված կրիպտո օպերատորների համար և սահմանում ավելի խիստ կանոններ ներթափանցման, բացահայտման և ներդրողների պաշտպանության համար:
- Կառավարությունը նաև հաստատել է ծրագիր, ըստ որի կրիպտո եկամուտների առավելագույն հարկային տոկոսը կկրճատվի 55%-ից մինչև 20% 2028 թվականից:
Այս օրենսդրությունը ստեղծում է իրավական շրջանակ, որը նախատեսում է կրիպտո ակտիվների առանձին հարկում և ապագա կրիպտո փոխանակման ֆոնդերի (ETF) համար:

Японские законодатели приняли исторический законопроект, классифицирующий криптовалюты как финансовый продукт.
- Криптовалюты переходят из режима, ориентированного на платежи, в инвестиционную рамку, которая вступит в силу в 2027 году.
- Закон открывает путь для возможных биткойн ETF, увеличивает штрафы для незарегистрированных криптооператоров и вводит более строгие правила по инсайдерской торговле, раскрытию информации и защите инвесторов.
- Правительство также одобрило план по снижению максимальной налоговой ставки на доходы от криптовалют с 55% до 20% с 2028 года.
Эта законодательная инициатива создает правовую основу для отдельного налогообложения криптоактивов и будущих криптовалютных биржевых фондов (ETF).