Ճամբարակ համայնքին կվերադարձվի 0.02 հա մակերեսով հողամասը
Գլխավոր դատախազությունը պետական շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում հայցադիմում էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ ընդդեմ Ճամբարակ համայնքի՝ 0.02 հա մակերեսով հողամասի վերաբերյալ աճուրդն անվավեր ճանաչելու և անվավերության հետևանքներ կիրառելու պահանջներով: Հայտնում են ՀՀ գլխավոր դատախազությունից:
Հակակոռուպցիոն դատարանի՝ 2026 թվականի հուլիսի 21-ի վճռով՝ Գլխավոր դատախազության հայցը բավարարվել է:
Վճռով անվավեր է ճանաչվել Ճամբարակ համայնքի կողմից իրականացված աճուրդը և որպես աճուրդի անվավերության հետևանք՝ անվավեր են ճանաչվել Ճամբարակ համայնքի և ֆիզիկական անձի միջև 2013 թվականի մայիսի 31-ին կնքված հողամասի առուվաճառքի մասին պայմանագիրն ու պայմանագրի հիման վրա կատարված սեփականության իրավունքի պետական գրանցումը:

Генеральная прокуратура подала иск в Антикоррупционный суд о признании недействительным аукциона по земельному участку площадью 0.02 га, проведенного общиной Чамбарак, в рамках полномочий по защите государственных интересов. Об этом сообщает Генеральная прокуратура РА.
По решению Антикоррупционного суда от 21 июля 2026 года иск Генеральной прокуратуры был удовлетворен.
Согласно решению, аукцион, проведенный общиной Чамбарак, признан недействительным, и в качестве последствия недействительности аукциона признаны недействительными договор купли-продажи земельного участка, заключенный между общиной Чамбарак и физическим лицом 31 мая 2013 года, а также государственная регистрация права собственности на основании договора.
После вступления решения в законную силу, земельный участок площадью 0.02 га будет возвращен общине Чамбарак.