Ճամբարակ համայնքին կվերադարձվի 0.02 հա մակերեսով հողամասը
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազությունը պետական շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում հայցադիմում էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ ընդդեմ Ճամբարակ համայնքի՝ 0.02 հա մակերեսով հողամասի վերաբերյալ աճուրդն անվավեր ճանաչելու և անվավերության հետևանքներ կիրառելու պահանջներով:
Հակակոռուպցիոն դատարանի՝ 2026 թվականի հուլիսի 21-ի վճռով՝ Գլխավոր դատախազության հայցը բավարարվել է: Վճռով անվավեր է ճանաչվել Ճամբարակ համայնքի կողմից իրականացված աճուրդը և որպես աճուրդի անվավերության հետևանք՝ անվավեր են ճանաչվել Ճամբարակ համայնքի և ֆիզիկական անձի միջև 2013 թվականի մայիսի 31-ին կնքված հողամասի առուվաճառքի մասին պայմանագիրն ու պայմանագրի հիման վրա կատարված սեփականության իրավունքի պետական գրանցումը:

В общину Джамбарак будет возвращен земельный участок площадью 0,02 га
Генеральная прокуратура Республики Армения подала иск в Антикоррупционный суд с требованием признать недействительным аукцион по земельному участку площадью 0,02 га, принадлежащему общине Джамбарак, и применить последствия недействительности.
По решению Антикоррупционного суда от 21 июля 2026 года иск Генеральной прокуратуры был удовлетворен. Суд признал недействительным аукцион, проведенный общиной Джамбарак, и, как следствие, признал недействительными договор купли-продажи земельного участка, заключенный между общиной Джамбарак и физическим лицом 31 мая 2013 года, а также государственную регистрацию права собственности на основании этого договора.
После вступления решения в законную силу, земельный участок площадью 0,02 га будет возвращен общине Джамбарак.