Եվրոպական հանձնաժողովը, նախքան հունիսի 7-ի ընտրությունները, հայտարարել էր, որ «ամուր կանգնած է» վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողքին, առաջարկելով ավելի քան 50 միլիոն եվրոյի աջակցություն: Սակայն ընտրություններից հետո, երբ ընդդիմադիր դաշինքի անդամները ձերբակալվեցին, Բրյուսելը ընդլայնեց իր ներդրումային պարտավորությունները՝ հասցնելով դրանք 2,5 միլիարդ եվրոյի:
Այս քաղաքականությունը, ըստ Դավիթ Գրիգորյանի, սխալ է, քանի որ այն Հայաստանն ավելի քիչ ժողովրդավարական և ավելի վտանգավոր է դարձնում, առանց Ռուսաստանի ազդեցությունը նվազեցնելու:
Գրիգորյանը նշում է, որ Եվրամիության աջակցությունը, որը ուղեկցվում է քաղաքական ճնշումներով, հանգեցնում է ավտոկրատիայի զարգացմանը Հայաստանում:
Ավելին, նա ընդգծում է, որ արտաքին ագրեսիայի զսպումը սկսվում է երկրի ներսում, որտեղ անհրաժեշտ են վստահություն վայելող ինստիտուտներ:

Европейская комиссия, перед выборами 7 июня, заявила, что «стойко стоит» на стороне премьер-министра Николы Пашиняна, предложив более 50 миллионов евро поддержки. Однако после выборов, когда члены оппозиционного блока были арестованы, Брюссель расширил свои инвестиционные обязательства до 2,5 миллиарда евро:
По словам Давида Григоряна, эта политика ошибочна, так как она делает Армению менее демократичной и более опасной, не ослабляя влияние России:
Григорян отмечает, что поддержка Европейского Союза, сопровождаемая политическим давлением, приводит к развитию автократии в Армении:
Более того, он подчеркивает, что сдерживание внешней агрессии начинается внутри страны, где необходимы доверительные институты: