Եվրոպական հանձնաժողովը, նախքան հունիսի 7-ի ընտրությունները, հայտարարել էր, որ «ամուր կանգնած է» վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողքին, առաջարկելով ավելի քան 50 միլիոն եվրոյի աջակցություն: Սակայն ընտրություններից հետո, երբ ընդդիմադիր դաշինքի անդամները ձերբակալվեցին, Բրյուսելը ընդլայնեց իր ներդրումային պարտավորությունները՝ հասցնելով դրանք 2,5 միլիարդ եվրոյի:
Այս քաղաքականությունը, ըստ Դավիթ Գրիգորյանի, սխալ է, քանի որ այն Հայաստանն ավելի քիչ ժողովրդավարական և ավելի վտանգավոր է դարձնում, առանց Ռուսաստանի ազդեցությունը նվազեցնելու:
Գրիգորյանը նշում է, որ Եվրամիության աջակցությունը, որը ուղեկցվում է քաղաքական ճնշումներով, հանգեցնում է ավտոկրատիայի զարգացմանը Հայաստանում:
Ավելին, նա ընդգծում է, որ արտաքին ագրեսիայի զսպումը սկսվում է երկրի ներսում, որտեղ անհրաժեշտ են վստահություն վայելող ինստիտուտներ:

The European Commission, before the June 7 elections, stated that it was "firmly standing" by Prime Minister Nikol Pashinyan, offering over 50 million euros in support. However, following the elections, when members of the opposition bloc were arrested, Brussels expanded its investment commitments to around 2.5 billion euros:
According to David Grigoryan, this policy is a strategic mistake, making Armenia less democratic and less secure, while failing to weaken Russia's influence:
Grigoryan emphasizes that EU support, accompanied by political pressures, leads to the development of autocracy in Armenia:
Furthermore, he highlights that external aggression deterrence starts within the country, relying on trustworthy institutions: