Բրյուսելը մտադիր է Հայաստանի համար մաքսային արտոնյալ ռեժիմ սահմանել
Բրյուսելը մտադիր է Հայաստանի համար մաքսային արտոնյալ ռեժիմ սահմանել, որը հնարավորություն կտա Հայաստանից արտահանվող ապրանքների շուրջ 80 տոկոսն առանց մաքսատուրքերի եվրոպական շուկաներ հասցնել:
«Սրանով մենք կարող ենք վերաուղղորդել այն ապրանքները, որոնք մեծապես ռուսական շուկա են արտահանվում, և դրանք ուղարկել Եվրոպական միության միասնական շուկա՝ 450 միլիոն մարդկանց համար», - հայտարարեց ֆոն դեր Լայենը:
Խոսքը առևտրի ինքնավար միջոցառումների՝ Autonomous Trade Measures-ի կամ ATM-ի մասին է, այս պահին նման ռեժիմով եվրոպական երկրների հետ առևտուր է իրականացնում Մոլդովան:
Ռուսաստանի կողմից հայկական ապրանքների ներկրման արգելքի ֆոնին Բրյուսելի այս մտադրությունը, սակայն, կյանքի կկոչվի միայն դրա վերջնական հաստատումից հետո:
Նիկոլ Փաշինյանը հույս հայտնեց, որ դա հնարավոր է իրագործել հնարավորինս շուտ:
«Լիահույս եմ, որ ԵՄ և ԵՄ անդամ պետությունների, մյուս կառույցների գործընկերների հետ ակտիվ աշխատանքի միջոցով կկարողանանք կարճ ժամկետներում ավարտել որոշման ընդունման գործընթացը», - նշեց վարչապետը:
Այս ընթացքում ռուսական սահմանափակումներին ի պատասխան՝ Բրյուսելը նախ 52 միլիոն եվրոյի աջակցության մասին հայտարարեց:
«Այս ֆինանսավորումը կարող է օգնել ստեղծել արտահանման խթանման գործակալություն, որպեսզի հայկական բիզնեսների արտահանման հզորությունները խթանվեն», - ասաց Եվրահանձնաժողովի նախագահը:

Brussels Plans to Establish a Customs Preferential Regime for Armenia
Brussels plans to establish a customs preferential regime for Armenia, allowing about 80% of goods exported from Armenia to enter European markets without customs duties.
“This way, we can redirect goods that are primarily exported to the Russian market and send them to the European Union's single market of 450 million people,” said von der Leyen.
This refers to Autonomous Trade Measures (ATM), which Moldova currently uses for trade with European countries.
However, this intention from Brussels will only be realized after final approval, and neither the Armenian Prime Minister nor the President of the European Commission specified when this would happen.
Nikol Pashinyan expressed hope that this could be implemented as soon as possible.
“I am hopeful that through active work with the EU and EU member states, we can complete the decision-making process in a short time,” noted the Prime Minister.
In response to Russian restrictions, Brussels previously announced support of 52 million euros.
“This funding can help create an export promotion agency to boost the export capabilities of Armenian businesses,” added the President of the European Commission.