Բրյուսելը մտադիր է Հայաստանի համար մաքսային արտոնյալ ռեժիմ սահմանել
Բրյուսելը մտադիր է Հայաստանի համար մաքսային արտոնյալ ռեժիմ սահմանել, որը հնարավորություն կտա Հայաստանից արտահանվող ապրանքների շուրջ 80 տոկոսն առանց մաքսատուրքերի եվրոպական շուկաներ հասցնել:
«Սրանով մենք կարող ենք վերաուղղորդել այն ապրանքները, որոնք մեծապես ռուսական շուկա են արտահանվում, և դրանք ուղարկել Եվրոպական միության միասնական շուկա՝ 450 միլիոն մարդկանց համար», - հայտարարեց ֆոն դեր Լայենը:
Խոսքը առևտրի ինքնավար միջոցառումների՝ Autonomous Trade Measures-ի կամ ATM-ի մասին է, այս պահին նման ռեժիմով եվրոպական երկրների հետ առևտուր է իրականացնում Մոլդովան:
Ռուսաստանի կողմից հայկական ապրանքների ներկրման արգելքի ֆոնին Բրյուսելի այս մտադրությունը, սակայն, կյանքի կկոչվի միայն դրա վերջնական հաստատումից հետո:
Նիկոլ Փաշինյանը հույս հայտնեց, որ դա հնարավոր է իրագործել հնարավորինս շուտ:
«Լիահույս եմ, որ ԵՄ և ԵՄ անդամ պետությունների, մյուս կառույցների գործընկերների հետ ակտիվ աշխատանքի միջոցով կկարողանանք կարճ ժամկետներում ավարտել որոշման ընդունման գործընթացը», - նշեց վարչապետը:
Այս ընթացքում ռուսական սահմանափակումներին ի պատասխան՝ Բրյուսելը նախ 52 միլիոն եվրոյի աջակցության մասին հայտարարեց:
«Այս ֆինանսավորումը կարող է օգնել ստեղծել արտահանման խթանման գործակալություն, որպեսզի հայկական բիզնեսների արտահանման հզորությունները խթանվեն», - ասաց Եվրահանձնաժողովի նախագահը:

Брюссель намерен установить для Армении режим таможенных преференций
Брюссель намерен установить для Армении режим таможенных преференций, который позволит экспортируемым из Армении товарам около 80% без таможенных пошлин попасть на европейские рынки.
«Таким образом, мы можем перенаправить товары, которые в основном экспортируются на российский рынок, и отправить их на единый рынок Европейского Союза, состоящий из 450 миллионов человек», - заявила фон дер Ляйен.
Речь идет о автономных торговых мерах (ATM), по которым в настоящее время торгует Молдова с европейскими странами.
Однако намерение Брюсселя будет реализовано только после окончательного утверждения, когда это произойдет, ни премьер-министр Армении, ни председатель Европейской комиссии не уточнили.
Никол Пашинян выразил надежду, что это может быть реализовано как можно скорее.
«Я надеюсь, что с помощью активной работы с ЕС и государствами-членами ЕС мы сможем в кратчайшие сроки завершить процесс принятия решения», - отметил премьер-министр.
В ответ на российские ограничения Брюссель ранее объявил о поддержке в размере 52 миллионов евро.
«Это финансирование может помочь создать агентство по содействию экспорту, чтобы поддержать экспортные возможности армянских компаний», - добавила председатель Европейской комиссии.