Բրիտանիայի կենտրոնական բանկը (ԲԱ) 2026 թվականի հոկտեմբերից սկսած չի ընդունի ածխի արդյունաբերությունից եկամուտ ստացող ընկերությունների կողմից թողարկված պարտատոմսերը որպես ապահովում իր վարկային գործողություններում: Այս քաղաքականությունը պայմանավորված է այն մտահոգություններով, որ ածխի արդյունաբերությունը կանգնած է ֆինանսական ռիսկերի առաջ, քանի որ տնտեսությունները անցնում են զրոյական արտանետումների կողմ:
ԲԱ-ն հայտարարել է, որ այլ ֆինանսական հաստատությունները նույնպես կարող են վերանայել իրենց կապերը ածխի ոլորտի հետ: Այս քայլը կարող է խթանել բանկերի և այլ ֆինանսական կազմակերպությունների կողմից ածխի ոլորտից հեռանալու գործընթացը:
ԲԱ-ն նշել է, որ ածխի արդյունաբերությունը կարող է ենթարկվել ֆինանսական ռիսկերի, որոնք կապված են տնտեսության անցման հետ դեպի զրոյական արտանետումներ:
Այս քաղաքականությունը ավելի խիստ է, քան նմանատիպ ֆինանսական հաստատությունների, ինչպիսիք են Եվրոպական կենտրոնական բանկը:

Банк Англии отказывается от угля
Банк Англии (БА) с октября 2026 года перестанет принимать облигации, выпущенные компаниями, получающими доход от угольной промышленности, в качестве обеспечения для своих кредитных операций. Эта политика обусловлена тем, что угольная промышленность сталкивается с растущими финансовыми рисками в условиях перехода экономик к нулевым выбросам.
БА заявила, что другие финансовые учреждения также могут пересмотреть свои связи с угольной отраслью. Этот шаг может способствовать процессу выхода банков и других финансовых организаций из угольного сектора.
БА отметила, что угольные компании могут подвергаться финансовым рискам, связанным с переходом экономики к нулевым выбросам.
Эта политика более строгая, чем у аналогичных финансовых учреждений, таких как Европейский центральный банк.