Բրիտանիայի կենտրոնական բանկը (ԲԱ) 2026 թվականի հոկտեմբերից սկսած չի ընդունի ածխի արդյունաբերությունից եկամուտ ստացող ընկերությունների կողմից թողարկված պարտատոմսերը որպես ապահովում իր վարկային գործողություններում: Այս քաղաքականությունը պայմանավորված է այն մտահոգություններով, որ ածխի արդյունաբերությունը կանգնած է ֆինանսական ռիսկերի առաջ, քանի որ տնտեսությունները անցնում են զրոյական արտանետումների կողմ:
ԲԱ-ն հայտարարել է, որ այլ ֆինանսական հաստատությունները նույնպես կարող են վերանայել իրենց կապերը ածխի ոլորտի հետ: Այս քայլը կարող է խթանել բանկերի և այլ ֆինանսական կազմակերպությունների կողմից ածխի ոլորտից հեռանալու գործընթացը:
ԲԱ-ն նշել է, որ ածխի արդյունաբերությունը կարող է ենթարկվել ֆինանսական ռիսկերի, որոնք կապված են տնտեսության անցման հետ դեպի զրոյական արտանետումներ:
Այս քաղաքականությունը ավելի խիստ է, քան նմանատիպ ֆինանսական հաստատությունների, ինչպիսիք են Եվրոպական կենտրոնական բանկը:

The Bank of England Is Moving Away From Coal
The Bank of England (BoE) will stop accepting bonds issued by companies deriving revenue from thermal coal mining as eligible collateral in its lending operations from October 2026. This policy reflects concerns that thermal coal faces growing financial risks as economies transition toward net-zero emissions.
The BoE stated that other financial institutions may also reconsider their links to the coal sector. This move could encourage commercial banks and other financial institutions to further reduce their exposure to the coal industry.
The BoE noted that thermal coal companies can be exposed to potential financial risks connected to the adjustment of the economy towards net zero.
This policy is stricter than that of similar financial institutions, such as the European Central Bank.