Բրենտի նավթի գները բարձրացել են $86-ի վերև, իսկ WTI-ն գերազանցել է $80-ը Իրանի կողմից երկու ՕԱԷ նավերի վրա հարձակման պատճառով:
Հարձակումը, որը տեղի է ունեցել Հորմուզի նեղուցում, հանգեցրել է մեկ հնդիկ ծովահեն զոհվելու և ութ այլ անձանց վիրավորվելու:
Այս վերջին զարգացումները բարձրացրել են նավթի գների ռիսկային պրեմիումը, որի արդյունքում նավթի գները աճել են մոտ 12%:
ՕԱԷ-ի պաշտպանության նախարարությունը հաղորդել է, որ Իրանի երկու կրուիզային հրթիռները հարվածել են «Մոմբասա» և «Ալ Բահիա» նավերին:
«Այս հարձակումը լուրջ խախտում է միջազգային իրավունքի և սպառնում է տարածաշրջանի անվտանգությանը», - ասված է նախարարության հայտարարությունում:

Цена на нефть Brent превысила $86 после удара Ирана
Цена на нефть Brent поднялась выше $86 за баррель, а WTI превысила $80 после ракетных ударов Ирана по двум танкерам ОАЭ. Атака привела к гибели одного индийского моряка и ранениям восьми других, что вызвало опасения по поводу безопасности коммерческих перевозок через Ормузский пролив.
Последние эскалации привели к росту цен на нефть примерно на 12% с пятницы, так как рынки учитывают повышенный геополитический риск.
Министерство обороны ОАЭ сообщило, что национальные танкеры «Момбаса» и «Аль-Бахия» были атакованы двумя иранскими крылатыми ракетами.
«Эта атака является серьезным нарушением и явным нарушением международного права, угрожающим безопасности и стабильности региона», - добавило министерство.